Şubat 6, 2021

Soğuk Cüzdan Nedir ? Bitcoin , Altcoin Cüzdan Çeşitleri ve Nelerdir ?

ile Herbirşeyden

Soğuk cüzdan nedir ? adını İngilizce Cold wallet kelimesinden alıp birebir Türkçeye çevrilmiştir. Soğuk kelimesi internete bağlı olmadığı için çalınması çok zor anlamında olan bir Kripto para cüzdan çeşididir. Soğuk cüzdan bildiğimiz deri cüzdanlar gibi ya da borsalara kripto paralar için kullandığımız adreslere benzemiyor. Buradaki amaç tamamen koruma ve güvenli olması tüm hırsızlık ya da hacker saldırılarına karşı kapalı olmasıdır. Yazımızda soğuk cüzdanın ne olduğunu , nasıl çalıştığınının yanında diğer cüzdan çeşitlerini hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Soğuk cüzdan da , Bitcoin, Ethereum gibi Kripto paralarımızı nasıl güvenle saklayabiliriz ? Bitcoin’in çalışma mantığını anladıktan sonra , doğal olarak Bitcoin’imizi yada diğer kripto para biriminlerini nasıl saklarız sorusu akla geliyor. Peki, bir Bitcoin cüzdanı nedir ve hangisi sizin için en iyisidir? Yazımızda anlatmaya çalıştık.

Soğuk cüzdan nedir ? Ayrıntılarına Girelim

Soğuk cüzdan internet ortamından uzak çevrimdışı olarak Kripto paralarımızı depolamak için kullanılan bir cüzdan çeşididir. Hepimiz az çok Kripto para hırsızlığı haberlerini duymuşuzdur. Söz konusu para olunca hackerların ilgisi hiç eksilmiyor. Bu kadar çok saldırı altında olduğu için Kripto paraların güvenliği hiç bu kadar önemli olmamıştı diyebiliriz. Kripto para birimleri herhangi bir fiziksel formda veya yapıda bulunmadığından, teknik olarak hiçbir fiziki yere saklanamazlar. Bunun yerine, özel anahtarların kullanılması ile kripto para birimine erişilmesine ve güvenli bir şekilde saklanması için cüzdanlar vardır. Bu cüzdanlar gereken işlemlerin doğrulanmasıyla erişime açılır. Güvenlik , konfor ve ulaşılabilirlik açısından değişik farklı kripto cüzdan çeşitleri vardır. Bunlardan biriside soğuk cüzdandır. Soğuk cüzdanın tam olarak ne olduğuna ve neden önemli olduğunu öğrenelim.

Soğuk cüzdan , internete bağlı olmayan bir kripto para cüzdanıdır. Sıcak bir cüzdandan çok daha güvenlidir . Sıcak cüzdanlar internete bağlı olduğu için hackleme ihtimali vardır. Sıcak cüzdanlarda büyük miktarda kripto para bulundurmak risklidir. Trezor ve Ledger Nano S gibi soğuk cüzdanlar, bir USB bellek kadar küçük olabilen ve kripto paralarımızı çevrimdışı olarak saklayabilen cihazlardır.

Soğuk cüzdan , çevrimdışı kaydedildiği için kripto para birimlerini tam olarak saklamak için en güvenli cihazlardır . Kullanıcılar aylarca veya yıllarca erişime ihtiyaç duymuyorsa, soğuk cüzdan uygun şekilde kullanıldığı sürece güvenilirdir.

Soğuk cüzdan nedir dersek 2 çeşidi vardır. Kağıt cüzdanlar ve Donanım cüzdanlar.

Tamamen çevrimdışı yani internete erişimi olmayan cüzdanlardır. Bunlara çevrimdışı cüzdanlar da denir. Güvenlik açısından, çevrimdışı cüzdanlar, sıcak veya çevrimiçi cüzdanlardan daha karmaşıktır. Bunun nedeni çevrimdışı ve yalnızca bitcoin gönderirken İnternet’e bağlamalarıdır. Sunucularda barındırılmazlar ve sonuç olarak,hacker dediğimiz bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı güvenlidir.

⚡Kağıt Soğuk Cüzdan Nedir ?

Kağıt cüzdan soğuk cüzdan çeşitlerinden birisi olarak , yazdırmaya karar verdiğiniz herhangi bir malzemede özel anahtarların ve ortak anahtarın (çoğunlukla QR formatı dahil) bir araya getirilmesidir. Cüzdanınızı yazdırmak için bir kağıt cüzdan yazıcısı kullanabilir veya özel anahtarlarıızı bir belgeye kopyalayabiliriz. 

Hangi yöntemi kullanmaya karar verdikten sonra, cüzdanımızla ilgili bilgileri bilgisayarımızdan silmeyi ve güvenli bir şekilde saklamaya dikkat etmemiz çok önemlidir. Ek bir önlem olarak, dayanıklılık ile ilgili sorunları önlemek için kağıdı lamine edebiliriz. Kağıt cüzdanımızı doğal afetlerden korumak için tedbiri elden bırakmamalıyız.

Her şeyden önce, kağıt cüzdanlar kağıt üzerinde (veya üzerine baskı yaptığınız malzeme) kalıcı olmalıdır, bu nedenle bu bitcoin depolama yöntemi tarafından sunulan güvenlikten yararlanmak için dijital depolama veya içeriğin dijital fotoğraflarını çekmemeliyiz.

Soğuk cüzdan Kâğıt cüzdanlara bir örnek

⚡Donanım Soğuk Cüzdan Nedir ?

Donanım cüzdanları, özel anahtarların bir donanım aygıtında fiziksel olarak depolanmasını içerir. Bu cihazlar internete bağlıyken bile asla özel anahtarınızı göstermez.

Donanım cüzdanları aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi çeşitli şekillerde olabilir çevrimiçi olmak için bilgisayara bağlanarak Kripto para gönderme işlemini gerçekleştirebilir. Bilgisayar ya da internet bağlantısını kestiğimiz andan itibaren donanım cüzdanı son derece güvenli bir şekilde Kripto paralarımızı kurur. Çevrimiçi olduğu zaman işlemlerimizi onaylamak için her zaman 1 pin ve kimlik doğrulama aşamalarını tamamlamak lazım. Cihazı ele geçiren herhangi birisi bu aşamaları geçemeyeceği için Kripto paralarımızı ele geçiremez. Donanım cihazlarında kendini ispatlamış Ledger, Trezor veya Keepkey gibi tanınmış üreticilere güvenebiliriz. Artık soğuk cüzdan nedir tamamen biliyoruz. Şimdi sırada sıcak cüzdan nedir ? Birazda onu öğrenelim.

Soğuk cüzdan Donanım Cüzdanlarından bir kaç örnek

Birazda Sıcak Cüzdanları Tanıyalım

Soğuk cüzdan nedir anlatmaya çalıştık. Sıcak cüzdanlar soğuk cüzdanların aksine her zaman İnternet’e bağlanır. Bu nedenle, insanlar güvenlik yerine sıcak cüzdanları seçerler. Düzenli olarak işlemek için daha az miktarda bitcoin tutmak için faydalıdırlar. Farklı türleri arasında web, masaüstü ve mobil cüzdanlar bulunur.

Sıcak Web cüzdanları

Web cüzdanları borsalara ve diğer çevrimiçi hizmet sağlayıcılara bağlanır ve bir web tarayıcısı aracılığıyla anında Bitcoin işlemlerini yapabiliriz. Bir web cüzdanı kullanıyorsanız, kripto paralarınızı servis sağlayıcıların çevrimiçi cüzdan adresi alabilirsiniz. En az güvenli cüzdan seçeneklerinden biri olarak kabul edilirler ve büyük miktarda bitcoin depolamak için kullanılmamalıdır.

Bununla birlikte, küçük miktarlarda bitcoin göndermek, almak ve saklamak için kullanımı kolay, kullanışlı çözümler sunarlar ve İnternet bağlantısıyla her yerden erişilebilirler. Bazen, web cüzdan istemcileri sizin için özel anahtarı tutar. Sonuç olarak, kripto paralarınızın güvenliğini sağlamak onlara kalmıştır. Bu durumda, sağlayıcı bir saldırı geçirirse, bitcoininizi kaybetmeniz çok muhtemeldir.

Bazı web cüzdan çeşitleri, kripto paralarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmamıza ve onlarla birlikte yüksek güvenlik getirmemize izin veren çoklu imza yöntemleri uygular. Fazladan güvenlik sağlandığında, masaüstü cüzdanımızı potansiyel olarak silme ve böylece Bitcoini’mizi kaybetme korkusunu yaşamayız.

Çoklu imza cüzdanları

Çoklu imza (multisig olarak adlandırılır) cüzdanları ikiden fazla anahtar içerir. Anahtarlar, kripto paralarının güvenliğini sağlamak için ilgili taraflar arasında paylaşılır. Çoklu imza çözümleri genellikle web cüzdanları tarafından yada cüzdanı paylaşan kişilerin arasında kullanılır.

Örneğin, BitGo cüzdanı 3 anahtarlıdır (özel anahtar, yedek anahtar ve BitGo tarafından bilnen diğer bir şifreli anahtar ) çoklu imza cüzdanlarını barındırır. Bir cüzdan oluşturulduğunda, sen cüzdanı tarafında özel bir anahtar oluşturulur, BitGo tarafında da başka bir anahtar oluşturulur. Kullanıcı için özel anahtara dayalı bir son yedek anahtar daha oluşturulur.

Bitcoin işlemlerinin yapılabilmesi veya bir cüzdan kurtarabilmek için üç anahtardan ikisi gereklidir. İşlemler bir kullanıcının özel anahtarıyla imzalanır ve cüzdan istemcisi tarafından tutulan anahtarla doğrulanır. Bir cüzdan kurtarma durumunda, cüzdan istemcisi tarafından tutulan yedek anahtar ve bizdeki anahtar, kripto paralarınıza erişim kazanmamız için yeterlidir.

Çoklu imza çözümleri kullanan BitGo gibi cüzdan istemcileri, kripto paralarınıza erişimi yoktur, çünkü üç anahtardan yalnızca birini tutarlar. Bu, cüzdan istemcimiz tehlikeye girerse, hackerlerin ikinci ve üçüncü (sihirli) anahtarların sahibi olduğumuz için kripto paralarınızı çalamayacağı anlamına gelir. Son olarak, cüzdan istemcimiz iflas ederse, kripto paralarımıza da erişebileceksiniz, çünkü Bitcoin’i koruyan son şifre sadece bizde.

Bir bilgisayar korsanının birden fazla anahtarı kıravilmesi çok zordur ve bu nedenle gelişmiş güvenlik sağlamak için çoklu imza çözümleri daha iyidir. İki anahtarı kaybetmek de bir anahtardan daha zordur. Bunları ayrı ayrı saklarsanız (elbette, hem yüksek derecede güvenli yerlerde / hem de çok güvenli yerlerde). Bu şekilde, birini kaybederseniz, paranıza hala erişebilirsiniz.

MultiSing Cüzdanı mantıği

Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar (yazılım cüzdanlarıda denilir), bilgisayarımıza indirip sakladığımız bir tür kripto para cüzdanıdır. Bir masaüstü cüzdanıyla, özel anahtarınız donanımınızda saklandığından, kripto paralarımızın güvenliğinin tam kontrolü bizdedir.

Masaüstü cüzdanını “tam düğüm” veya “hafif istemci” olarak indirebiliriz. Bitcoin çekirdek protokolü ( orijinal masaüstü cüzdanı ) gibi tam bir düğüm cüzdanı , bütün Bitcoin blok zincirini bilgisayarımmıza indirir. Bu cüzdanı yalnızca bilgisayarımızda yeterli alanınmız varsa (145 GB’ı aşan) indirmemiz gerekir.


Örneğin, bilgisayarınıza saldırı veya virüs bulaşmışsa, kripto paralarımız çalınabilir. Veya, eğer bilgisayarımızı her hangi bir sebepten kaybedersek, paralarımızıda onunla birlikte kaybedebiliriz. İkinci durumda, masaüstü cüzdanımızı yanlışlıkla silme olasılığında var.

Mobil cüzdanlar

Adından da anlaşılabileceği gibi bu cüzdanlar cep telefonlarımız sayesinde kullanılabiliyor ve özel anahtarlar burada saklanıyor. Bizler hareket halindeyken küçük miktarlardaki Bitcoin gibi Kripto paraları hızlı bir şekilde transfer etmek gibi amaçlarla kullanmak için özellikle QR kod verme rahatlıkla taramak için kullanılır. Büyük miktarlarda Bitcoin gibi Kripto paraları saklamak için tavsiye edilmiyor. Mobil cüzdanımızı korumak için parola ve iki faktörlü koruma bebek çeşitli yöntemler kullanılabiliyor. Bu cüzdanlarda Kripto para taşırken telefonumuzu çaldırmamaya, kırmamaya ve kaybetmemeye özen göstermeliyiz.

Kendimize Güveniyorsak , Beyin cüzdanları

Riskli seviyorsanız, bir beyin cüzdanı iyi bir soğuk cüzdandır. kullanmayı düşünebilirsiniz . Tavsiye etmiyoruz.

Soğuk cüzdan nedir anlatmaya çalıştık ve son olarak diğer Kripto para cüzdan çeşitlerinin merak ediyorsak bu linki tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz