Haziran 3, 2020

PTT çocuk parası sorgulama yapma, nasıl alınır?

ile Herbirşeyden

Çocuk Parası Nedir?

Ptt çocuk parası , Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal devlet anlayışı kapsamında sağlanan bir tür yardımdır. Bu yardım, yeni doğum yapan annelere kurum tarafından belirlenen şartların sağlanması halinde verilmektedir. Kurum şartları içerisinde çocuk sayısı sınırlaması bulunmamaktadır. Yani yeni doğum yapan anne, kaçıncı çocuğunu doğurmuş olursa olsun çocuk yardımından faydalanabilmektedir. Ancak Bakanlık tarafından belirlenen diğer şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilen çocuk parasının ödeneği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili fonu üzerinden karşılanır. Her çocuk için tek bir sefere mahsus olmak üzere verilen yardımın miktarında çocuk sayısına göre değişiklik olmaktadır.

Çocuk Parası için Aranan Şartlar Nelerdir?

Ptt çocuk parası yardımından faydalanabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Anne veya babadan herhangi birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Anne veya babadan herhangi birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartıyla, doğumun Türkiye sınırları dışında olması halinde de çocuk yardımı alınabilmektedir. Ancak bu durumda bulunulan ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği’ne veya Türk Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekecektir.
 • Anne veya babanın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Çocuk yardımından faydalanabilmek için bebeğin sağ olarak doğmuş olması gerekmektedir. Sağ olarak doğmayan bebekler için doğum parası ödemesi yapılmayacaktır.
 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan tüm çocuklar için gerekli şartların sağlanması halinde yardım talep edilebilmektedir

PTT ÇOCUK PARASI BAŞVURUSU NASIL SORGULANIR?

Çocuk parası yardımı için yapılan başvurunun sorgulanması için iki alternatif yöntem sunulmuştur. e-Devlet’ten veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi ALO 170’i arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN SORGULAMA

Çocuk parası başvurusu sorgulaması yapmak için e-Devlet sistemindeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığının sayfaları kullanılır.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” sayfasına tıklayın.
 • Açılan sayfanın en alt kısmında bulunan “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına basın ve güvenlik adımları bölümüne geçin.
 • Kimlik doğrulama sistemi üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi boşluklarını doldurun ve “sisteme giriş yap” yazısına basın.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Çocuk parası yardımı miktarı şu şekilde belirlenmiştir:

 • İlk çocuk için 300 TL verilmektedir.
 • İkinci çocuk için 400 TL verilmektedir.
 • Üçüncü çocuk için 600 TL verilmektedir.
 • İkiz bebek doğması halinde 700 TL ödeme yapılmaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatmaktadır?

Çocuk parası yardımı için başvuru alındıktan sonra ilgili kurum işlemleri başlatmaktadır. Bu süreç azami olarak 30 gün sürmektedir. Kişinin çocuk parası için yapmış olduğu başvurusu sonuçlandığında bildirim yapılmaktadır. Çocuk parası başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin yardımı alabilmesi için belirlenen azami süresi ise 15 gündür. Yani ortalama 1 ila 1.5 ay içerisinde çocuk yardımı alınabilmektedir.

Çocuk Parası Nereye Yatmaktadır?

Çocuk parası başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin ödemesi PTT kurumuna yapılmaktadır. Yatırılan para anne tarafından çekilebilmektedir. Annenin bu süreçte vefat etmesi durumunda ödemeyi çocuğun babası alabilmektedir. Bunun yanında anne Türk vatandaşı değilse, bu durumda çocuk parası ödemesi Türk vatandaşı olan baba adına yatırılacaktır. Çocuk parası almaya hak kazanan kişilerin parayı çekebilmeleri için PTT kurumuna kimlik kartı ile birlikte giderek müracaat etmesi gerekmektedir. Kimlik kartı bulunmaması halinde ödeme yapılmayacaktır.