Temmuz 3, 2023

PnL Nedir ? Borsalarda Gösterilen PnL Ne demek ?

ile Herbirşeyden

Borsalarda yeniysek bazı kavramlar bize yabancı gelebilir. Bunlardan biriside Pnl. İşlem yaparken karşımıza bir çok ingilizce terim çıkar, Sonradan bize çok kolay gelecek bu ingilizce kısaltmalardan Pnl Nedir ? kısaca anlatmaya başlayalım.


Binance borsasında henüz hesap açmadıysak yaşam boyu geçerli referans kodu ile %20 ve + %25 kalıcı komisyon indirimli hesap nasıl açılır sayfamıza bakabilirsiniz. Ayrıca TrBinance borsasından referans kodu ile indirimli hesap nasıl açılır sayfasınada buradan gidebilirsiniz, TrBinance borsasından masrafsız olarak saniyeler içerisinde Binance borsasına kripto para gönderip cekebilir ve buradan TL’ye çevirip banka hesaplarımıza aktarabiliriz. TrBinanceden transfer için burayı , Binance’den Transfer için burayı tıklayabilirsiniz.

Binance PnL Nedir ?

PnL nedir dersek Kar ve Zarar (veya PnL), ticarette kullanılan yaygın bir terimdir. Basitçe, bir birey veya grup tarafından belirli bir süre boyunca elde edilen toplam kar veya zararı ifade eder.

Pnl Kelimesinin ingilizce açılımı Profit And Loss yani Türkçesi ile Kar ve Zarar demek. Borsalarda görmüş olduğumuz PnL kelimesinin açılımı bu ama bununlada bitmiyor.

Binance’te long veya short herhangi bir pozisyon açtığınızda pozisyonunuz ile ilgili bilgilerin olduğu kısımda yeşil veya kırmızı şekilde sürekli değişen PNL (ROE ise PnL’nin yüzdesel oranıdır) bilgisi görebilirsiniz. Binance borsasını ele alalım. Oradaki yapmış olduğumuz işlermlerde anlık Kar ve Zararı PnL ile gösterir ama burada önemli bir ayrıntı var. O anki gösterdiği PnL gerçekleşmemiş Kar veya Zararı gösterir. Biz pozisyonu kapatana kadar gösterilen PnL gerçekleşmemiş PnL olarak adlandırılır. Pozisyonu kapattıktan sonra gerçekleşen PnL bakiyemize eklenir ve gerçekleşmiş PnL halini alır. Kısacası Borsalarda Kar ve Zarar durumunu gösteren veriye PnL denir.

PnL kısaltması sadece Binance için değil Hemen hemen tüm Finans piyasasında kabul görmüş bir terimdir. Dünya Finans piyasalarında kar ve zararı göstermek için kullanılan PnL terimi gibi farklı birçok Terim daha bulunmakta. Piyasalarda eskidikçe bu terimlere Türkçe bir kelime gibi alışacağız. Örneğin shortladın mı gibi terimler bize ilk başta yabancı gelsede öğrendikten sonra bize sıradan kelimeler gibi gelecek. Bu örnekten yola çıkarak Finans piyasalarında Long ve short pozisyon ( uzun ve kısa pozisyon )nedir öğrenmek için tıklayabilirsiniz. Borsada Hacim nedir ? Neye işarettir ? yazımızda burada

Bugünkü PnL Ne Demek ?

Borsadan borsaya değişen PnL terimi Binance borsasında gerçekleşmemiş kar ve zarar anlamına gelirken bazı borsalarda bu Terim gerçekleşmiş Kar ve Zararı açıklamak için kullanılır. Bugünkü PnL , o gün için gerçekleşmiş kar veya zarar durumunu gösteren bakiyeye denir.

PnL Analizi Nedir ?

PnL Analizi Nedir ?

Binance borsasında vadeli işlemler cüzdan sayfamızda bulunan PnL analizi nedir dersek Yukarıdaki resime göre açıklamaya başlayalım.

Karşımıza yukarıdaki resimdeki gibi bir grafik çıkıyor. Grafiğin altındada belirttiği gibi siyah çizgi Kamülatif PnL‘nin yüzdesel (%) oranını simgeliyor. Kamülatif PnL nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Kamulatif PnL demek artarak , birikerek yani birbirine eklenerek oluşan Kâr ve Zarar anlamına geliyor. Örnegın bir gün 5 dolar kazandık, ertesi gün 3 dolar zarardayız ardından da 4 dolar daha kazandık. Toplamı 4-3+4=5 oluyor. Böylecene birbirine eklenerek ortaya çıkan sonuca Kamülatif PnL denir.

Grafikteki kesik kesik olan sarı çizgi ise kamülatif PnL’nin para birimi olarak Kâr ve Zararını gösteriyor.

Kesik olmayan yani düz sarı çizgi günlük Kâr ve Zararı gösteriyor.

Sayfayı biraz aşşağıya kaydırarak PnL analizimizi görebiliriz. Buna Türkce adıyla Kâr ve Zarar analizi diyoruz. Binance bazı yerlede PnL analizi bazı yerlerde de Kâr ve Zarar analizi diye yazıyor. İkiside aynıdır. Bu sebepden kafa karışıklığı olabiliyor. Aşşağıda örnek bir PnL analizi ekran görüntüsü bulabilirsiniz.

PnL Analizi

Binance borsasi için çok merak edilen Vadeli işlemlerde kalan süre diye adlandırılan Fonlama masrafı nedir yada Binance Stop Limit emri nasıl kullanılır gibi sayfalarımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Sitemizde Binance borsası ve kripto paralar ile ilgili pek çok bilgiyi daha bulabilirsiniz. Vadeli işlemler ve Opsiyonlar gibi. Sayfanın altındaki ilgili yazılar kısmından yada anasayfamızdan sitemizi gezebilirsiniz.