Eylül 16, 2021

PeP Güvenilir mi ? Paramı PeP’e Yatırma Deneyimim ve Sonucu

ile Herbirşeyden

Pep bir BDDK lisanslı Elektronik ödeme sistemi. Denetimi BDDK değil merkez bankası yapıyor. Herhangi bir olumsuz durumda TCMB’sına başvurabiliyoruz. Şimdi yazımıza gelelim. PeP güvenilir mi ?

PeP Para Yatırma

PeP güvenilir mi sorusunun cevabını öğrenmek için PeP’ yani Paladyum ödeme sistemleri mobil uygulaması ile kendime bir hesap açtım. Istenilen tüm kişisel bilgilerimi eksiksiz olarak doldurdum. Hesabıma Ziraat bankasından önce 100 TL yolladım. Paranın hesabıma geçmesi 4 5 dakika kadar sürdü. Daha sonra bu parayı Finansbank’taki kendi hesabıma çekmek istedim. Çok saçma adımları tıklayarak IBAN adresimi yazdım ve 100 TL’mi kendi banka hesabıma çekmeye çalıştım. Hesabımdaki bakiyenin bu işlem için yetersiz olduğu uyarısını aldım.

uygulamayı ilk defa kullandığım için ne olduğunu bir türlü anlayamıyordum. Daha sonra belki dedim transfer işlemi için bir ücret kesiyordur ben de 99 lira olarak tekrar denedim. Yine hesabımdaki bakiyenin bu işlem için yetersiz olduğu uyarısını aldım. Hesabımı kontrol ettim ama hesabımda 100 TL hala gözüküyordu. Yılmadan tekrar denedim ve bu sefer 90 lira olarak Finansbank’a Kendi hesabıma para çekmeyi denedim. Karşıma son bir onay sayfası çıktı ve bu işlem için 2 TL masraf kesileceğini bu sayfadan öğrendim. Ben de olsun dedim. Acaba kaç dakikada hesabıma geçecek merakıyla onay verdim.

Finansbank hesabıma PeP’ten yolladığım paranın geçmesi 3-4 dakika kadar sürdü. Ben de bunun kabul edilebilir bir süre olduğunu düşündüm.

PeP Hesabım Asķıya Alındı

PeP uygulamasının komisyon ücretleri sabit mi yoksa değişken mi bunu öğrenmek için daha büyük bir para ile bu işlemi tekrar denemek istedim. Önce 2000 lira yatırmayı düşündüm. Sonra kendi bankamdan Finansbank’a Fast ile maksimum tek seferde 2000 lira yollayabiliyorum ve bu işlem için 3 lira 60 kuruş masraf ödüyorum. Bu işlemi 3.000 TL olarak PeP ile deneyerek kesilecek masrafı öğrenemek istedim. Ziraat bankası yani Devlet bankası hesabımdan PeP hesabıma aşsağıdaki ziraat bankası dekontumdanda anlaşılabileceği gibi 3.000 TL yolladım. Yollamaz olaydım. İnsanın kendi parasıyla rezil olması nasıl bir şey ögrenmiş oldum.

PeP havale dekontum

PeP Güvenlik Nedeniyle Hesabımı Askıya Aldı

PeP uygulaması açık bir şeklide bekliyorum. Yolladığım 3000 TL’nin PeP hesabıma geçmesini bekliyorum. 3-4 dakika kadar sonra telefonumun bildiriminden mesaj geldi hesabıma 3.000 TL yatırıldığını yazıyordu. Ben de PeP uygulamasından sayfayı yenileyerek hesabımdaki parayı görmek istedim. Uygulama oturum süresinin sona erdiğini ve tekrar giriş yapmam gerektiğini söyledi.

Tekrar giriş yapmak istediğimde aşağıdaki ekran görüntüsünde ki gibi bir sayfa ile karşılaştım.

PeP Parama El Koydu

Hesabınız güvenlik sebebiyle askıya alınmıştır. Böyle bir mesaj aldım ve bana müşteri hizmetlerini aramama söylüyordu. Tabii çok sinirlendim biraz da şok içerisinde müşteri hizmetlerini aradım. Bana ne derse beğenirsiniz. Bana bu konu ile ilgili talep açacağını söyledi. Kardeşim dedim ne talebi ben paramı istiyorum, sizden Bir şey talep etmiyorum. Hemen hemen tüm bankalarda Hesabım Var. Devletin kendi Bankası Ziraat Bankası’ndan hesabıma para yolluyorum. Devletin kendi Bankası bana güvenlik nedeniyle sıkıntı yok oluşturmuyor ama bu BDDK Lisanslı firma bana güvenlik nedeni ile sıkıntı oluşturuyor. Tekrar tekrar sordum ne gibi bir güvenlik sıkıntınız oluştu. Bana bunu açıklar mısınız güvenlikle ilgili sorun nedir. Müşteri temsilcisi cevap veremiyor sadece talep oluşturdum bekleyin diyor.

PeP’i BDDK’ya şikayet

PeP parama el koydu. Halbuki aynı işlemlerin daha büyüklerini Papara ile sorunsuz bir şekilde yapabiliyordum. Hemen BDDK’yı aradım ve durumu anlattım. BDDK yetkilileri PeP denetiminin Merkez Bankasında olduğunu durumu buraya bildirmemi söyledi. Bende TCMB web sitesinden bilgi edinme kısmından şikayetimi bildirdim. Eğer telefon ile PeP’i şikayet etmek isterseniz ödeme sistemleri şikayet için 0312 507 50 00 arayabilirsiniz. Merkez bankası şikayet hattındaki konuştuğum bayan mutlaka geri dönüş olacağını söyledi. Benin gibi başka mağdurlar olmasın diye sikayetvar.com sitesinden de bir şikayet yazısı yazdım. Şikayet Var sitesinde yanlız olmadığımı gördüm. PeP uygulaması yüzünden sıkıntı yaşayanlardan bazıları ; Paraları hesaplarına geçmeyen, PeP hgs adı altında kredi kartlarından habersizce fahiş fiyatlar çekilen ve tek suçu hesaplarına para yatırmak olan insanların askıya alınan, bloke olan yüzlerlerce şikayet okudum.

Dava açma

Mahkemeye gidip masraf yapıp dava açmanıza gerek yok. Oturduğunuz yerden internet ortamından tüketici hakem heyetine başvurabiliyoruz. En fazla 6 ay içerisinde sonuçlanıyor ve aldıkları karar bağlayıcı oluyor. Karara uymadıkları takdirde bulunduğumuz ildeki icra dairesine gidip haciz işlemlerini başlatabiliyoruz.


PeP güvenilir mi sorusuna kendi deneyimlerimi paylaşarak anlatmaya calıştım. Sizlerede tavsiyem ne olduğunu bilmediğiniz firmalara para gönderecekseniz ufak rakamlarla denemeniz. Hatta hiç yollamayın. Önce bir araştırın benim gibi BDDK yazısına tav olmayın. Ben paramı alacağımdan hiç şüphem yok. Sonuçta yasadışı iş yapan kendileri. Tazminat dahil her türlü hakkımı sonuna kadar kullanacağım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkürler.

Sıcak Gelişme Paramı Geri Aldım.

Çok şaşırtıcı bir şekilde parama el koymalarından 7 gün sonra Aradılar beni ve blokenizi kaldıracağız Kimliğimizi doğrulamak için kimliğinizin önlü arkalı resmini e-posta yolu ile bize yollayın dediler. Ne iş yaptığımı da belirtme mi istediler ben de dediklerini Aynen yaptım. 3 saat sonra müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlattım onlar da yolladığım e-posta’nın geldiğini onayladılar ve beklememi söylediler. Akşam üzeri de hesap bloke mi kaldırıldığını söyleyen bir e-posta aldım. Hemen hesabıma giriş yaptığım paramı güvenli olan banka hesabıma çektim ve Pep uygulamasına telefonumdan sonsuza kadar sildim. Başına benim yaşadıklarıma benzer durumlar gelenler varsa inşallah paralarını tez zamanda kurtarırlar bu firmadan.

Son Fikrim

Papara uygulamasını 4 yıldır kullanıyorum hatta o kadar çok beğeniyordum ki onbinlerce Türk Liramı sadede Papara kazansın diye burada tutuyordum. Pep uygulaması ile yaşadığım kötü tecrübeden sonra sikayetvar.com da Papara’yıda inceledim. Oradaki durumun Pep’ten daha kötü olduğunu ve bir çok askıya alınmış hesap şikayeti olduğunu gördüm. Tüm ailem ve arkadaşlarım Papara kullanıyor ve bizim başımıza şimdiye kadar böyle bir durum gelmedi. Şikâyetlerden gördüğüm kadarı ile askıya alınan hesapları açılması çok zor oluyor. Aylarca bekleyenlerin şikayetlerini okudum. Hesaplarındaki paralara ulaşamıyorlar. Savcılık yada mahkeme kararı olmadan bir hesaba içindeki para ile beraber el konulmasına karşıyım. Hesabı kapatacaksan içindeki parayı iade edip, sizinle çalışmak istemiyoruz denilebilir. Sonuçta banka bile bu paraya el koymamış. Bende bir karar alarak bundan sonra paramı sadece bankalarda tutmaya karar verdim.

TCMB Bilgi Edinmeye Yaptığım Şikayete Gelen Cevap

Merkez Bankası, Tmsf v.s bir çok kuruma şikayette bilundum. Tmsf şikayetimi okuduklarını ama iş tanımlarına uygun olmadığını belirten bir eposta ile durumu bana bildirdi. TCMB’sı durumun asıl muhattabı ve bana gönderdikleri cevabı aynen paylaşıyorum.

TCMB Bilgi Edinme Sistemi
Sayın İlgili, İlgi: 11 Eylül 2021 tarih ve 143016 sayılı bilgi edinme başvurunuz. İlgide kayıtlı bilgi edinme başvurunuzda (BES), Paladyum Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’ye ilişkin şikâyetleriniz yer almaktadır. 20/6/2013 tarihli 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun (6493 sayılı Kanun) 27/6/2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, bu Kanun ile ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerinin Bankamız yetki alanında, ödeme hizmetleri, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yetkisinde olduğu düzenlenmişti. 7192 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 6493 sayılı Kanunda değişiklik yapılmış ve 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) ödeme ve elektronik para kuruluşlarına ilişkin yetkileri Bankamıza devredilmiştir. E-postanızda belirtilen hususlarla ilgili olarak ödeme hizmetlerinde tarafların hak ve yükümlülükleri ile uyulması gereken usul ve esaslar 6493 sayılı Kanun ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Yönetmelik (Yönetmelik) ile Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemlerinin Yönetimine ve Denetimine İlişkin Tebliğ’de düzenlenmiş durumdadır. Ayrıca Kuruluşların 5549 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun başta olmak üzere 6493 sayılı Kanun ve buna dayanarak çıkarılan ikincil mevzuat dışında diğer mevzuattan kaynaklanan yükümlülükleri de bulunmakta olup söz konusu mevzuat kapsamında tedbir ve ilave bilgi almaları gereken durumlar olabilmektedir. Konunun yukarıda yer verilen çerçevede değerlendirilmesi, bu doğrultuda şikâyetinizle ilgili adı geçen Kuruluşa başvuru yapmanız veya takdiri tarafınıza ait olmak üzere şikâyetleriniz için Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı, Tüketici Hakem Heyetleri, Tüketici Mahkemeleri veya adli mercilere başvurmanız mümkün bulunmaktadır. Diğer taraftan, konuyla ilgili şikâyetiniz Paladyum Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. nezdinde gerçekleştirilebilecek olası denetim çalışmalarında göz önünde bulundurulmak üzere Bankamızca kayıt altına alınmış bulunmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz. TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI İDARE MERKEZİ