Haziran 3, 2020

Ölen (Vefat eden) Kişinin Hayat Sigortasına ödediği kredileri geri alma

ile Herbirşeyden

Kredi çeken kişi ölürse ödediği kredileri hayat sigortası geri öder mi ? Alırsa hangi şartlarda alır ? Ne yapmak gerekir ? Cevapları yazımızda.

Evet ölen kişinin ödediği kredileri hayat sigortası şirketi tarafından tahsil edebilirsiniz.

Hayat sigortası yapılırken toplam borca göre yapılmakta, kişi vefat ettiğinde bütün borçlar hayat sigortası tarafından ödense de ödediği borçları da ölen kişinin varislerine vermesi gerekmektedir. Öncelikle bir dilekçe ile hayat sigortası şirketine ödediği kredi tutarını varislerine ödemesini talep edin, eğer olumsuz cevap verilirse bir avukata giderek hayat sigortası hakkında dava açabilir, mahkeme kararıyla ödenilen kredileri tahsil edebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ödenmez?

Kişi kredi çekerken hayat sigortası yapmamışsa, “Hayat sigortası zorunlu değildir” kredi borcu varisleri tarafından ödenmesi gerekmektedir. Eğer varisleri borcunu ödemek istemiyorlarsa Mirası reddetmeleri gerekmektedir, mirası reddedilirse kalan malların alınmayacağı gibi borçlarda varislerine yüklenemez.

Hayat sigortası yapılmış ama şüpheli ölüm, yani kendisi intihar etmiş veya biriyle anlaşarak kendini öldürmüşse, Olur mu böyle bir şey, insan kendini öldürtebilir mi? diye soran kişiler eminim vardır. Avrupa’da ve Amerika’da her kişi hayat sigortasını mutlaka yapmaktadır.  Ve öldüğü zaman varislerini ciddi bir para verilmektedir, bu nedenle çok borcu olanlar hayattan bıkanlar, intihar yerine doğal görünümlü bir ölümü tercih ediyorlar bu şekilde kendileri öldükten sonra borçları hayat sigortası tarafından kapanmakta ve varislerine ciddi bir tazminat verilmektedir. Ancak şüpheli ölüm tespit edilmesi durumunda hayat sigortası geçersiz olacak ve kredi borcu ödenmeyecektir.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

kredi alırken bir yığın masraf tahsil edilmektedir. Tahsil edilen ücret Dosya masrafı olarak adlandırılmakta, Bu dosya masraflarında bankanın kredi için aldığı masraflar ve kişinin hayat sigortasıdır. En önemli husus olan Hayat Sigortası ile kredi alan kişinin vefat etmesi durumunda bütün kredi borçları hayat sigortası tarafından ödenmektedir.

Örneğin 70 yaş üzeri vatandaşlara kredi veren bankalar çok azdır, Bunun en temel nedenide kişinin vefat etme riskinin yüksek olması nedeniyle ve hayat sigortası böyle bir riski tercih etmediği için bu yaş ve üzerinde ki kişiler kredi almakta oldukça zorlanmaktadır.

Ölen kişinin kredi borcu, tamamı ile hayat sigortası tarafından ödenmektedir. Ayrıca ödenen taksitlerde varisler tarafından hayat sigortası şirketinden tahsil etme yoluna gidebilir. Çünkü hayat sigortası kredinin tüm borcunu kapsamaktadır.

Vefat Eden kişinin İhtiyaç Kredisi Borcu?

Kişi vefat etmeden önce yüklü ve çok az bir kredi almış, kredi taksitlerini düzenli olarak ödemekte ancak vefat sonrasında varisler bankalara olan borçlarını nasıl kapatacağını araştırmaya ve endişelenmeye başlamaktalar. Fakat bankaya olan İhtiyaç kredisi borcu eğer kişi krediyi alırken hayat sigortası yapmışsa, kredi borcunun tamamı hayat sigortası şirketi tarafından ödenir.

Ölen Kişinin Ev Kredisi Borcu?

Türkiye’de her kişinin hayalidir ev alma!  Ev fiyatlarının yüksek olmasından dolayı Türkiye’de çoğunluk genellikle orta yaşın üzerinde veya emekli olurken ev almaktalar, bir kısmını emekli ikramiyesi ile bir kısmını da bankalardan konut kredisi çekerek evi almakta ve kendi evinde oturmakta, kendisi oturmasa bile vefat ettikten sonra çocukları oturmaktadır.

Ancak Ölen kişinin konut kredisi borcu kim tarafından ödenir,? Konut kredisi alınırken banka hem evi ipotek ettirmekte hemde kefil isteyebilir, Yani kredi borcu ödenmediğinde evi satarak tahsil edebilir. Vefat durumunda ise bu durum tamamen farklıdır. Çünkü konut kredisi alınırken hayat sigortası yapılmakta, kişi vefat ettikten sonra hayat sigortası bütün borçlarını ödemektedir. Sizin yapmanız gereken ölüm belgesini alıp bankaya götürmeniz olacaktır.