Mayıs 4, 2021

Okex Nasıl Kullanılır , Okex Borsası Özellikleri Resimli Anlatım

ile Herbirşeyden

Okex nasıl kullanılır, Spot , Vadeli işlemler ,Opsiyonlar, P2P ve diğer ozelliklerini resimlerle destekleyerek paylaştık. Okex kripto borsası son zamanlarda Türk kullanıcılar arasında oldukça popüler oldu. Bizde Okex borsasında hesap açarak deneyimlerimizi paylaşmak istedik.

Ülkemizde Kripto Parayı olan ilgi inanılmaz boyutlara ulaştı. Dünya çapında iş yapan birçok büyük borsa özellikle Türk müşterileri büyük önem veriyor. Bütün büyük Kripto borsaları özellikle Türk müşterileri kapmak için birbirleriyle yarışıyor ve sürekli yeni kampanyalar düzenliyor. Genellikle Uzakdoğu merkezi olan Kripto para borsaları liderliği bırakmıyorlar. Sitemizde dünya çapında hizmet veren büyük Kripto para borsalarında hesap açarak inceliyoruz. Deneyimlerimizi burada paylaşmaya çalışıyoruz. Lafı fazla uzatmadan en baştan başlayalım.

Okex Nasıl Hesap Açılır

Okex borsasında referans kodu ile hesap açarak toplamda 70 $ a kadar ödül kazanabilirsiniz.

180 gün içerisinde:

Toplam işlem hacmimiz 100 $’ geçerse 10 $

Toplam yatırılan miktar 100 $’ı geçerse 10 $

Kimlik doğrulama + yukarıdaki ikisi tamamsa 50 $

Ödül alabiliriz.

Okex Referans Kodu

Buraya direkt referans kodlu linki koyabilir ve tıkladığınız zaman yukarıdaki resimdeki gibi bir sayfa açabilirdiniz. Kripto borsaları web sitelerinden gelen referanslı linklerde hesap açanlara gerekeni veriyor ama siteleri pek sevmiyorlar. Daha çok arkadaş tavsiyesi şeklinde gelen yenj müşterilere bayılıyorlar. Bizde böyle yapacağız. Eğer Referans kodu ile hesap açmak istiyorsak referans kodunu klavye ile yazarak girmenizi rica ediyoruz.

Okex referans kodu ile hesap açmak için önce bu referans kodunu 7268394 hafızaya kopyalıyoruz. Ardından bu linkten Okex’in ana sayfasına giriyoruz. sağ üst köşedeki Üye Ol yazısına tıklayarak kayıt sayfasına geçiyoruz. Önce Invite code (Optional) yazan kutucuğa hafızaya kopyaladığımız referans kodunu yapıştırıyoruz. Eposta ve şifre bilgilerini girdikten sonra referans kodu ile hesap açma işlemini tamamlıyoruz.

Okex Para Yatırma

Okex borsasına para yatırabilmek için 4 seçeneğimiz var. Bunlar kripto transferi, Advcash, Kredi kartı ile alım ve p2p alış veriş seklinde gerçekleşiyor.

Kripti yatırma

Okex Kripto Yatırma

Okex borsasına kripto yatirabilmek için mobil uygulamasından yukarıdaki resimde 1 rakamı ile gösterilen Varlıklar ardından 2 rakamı ile gösterilen Depozit yazısına tıklayarak kripto para yatırma ekranına geçebiliriz. Buradan yatırmak istediğimiz kripto paranın adresini alabilir ve bu adrese istediğimiz her cüzdandan kripto para yollayabiliriz.

Advcash ve Kredi kartı

Okex borsasından Türk Lirası yada Advcash cüzdanımızdaki herhangi bir para birimi ile kripto para alabiliriz.

Yukarıdaki ekran görüntülerini ve işaretli yerleri sırasıyla takip ederek Visa , Master kredi kartlarıyla ve AdvCash cüzdanı ile istediğimiz kripto parayı Okex borsasından satın alabiliriz. Kredi kartı ile alım yapma limiti 400 TL’den AdvCash ile ise 100 TL’den başlıyor. Papara yada Kuveyt Türk gibi banka seçenekleri listede görünsede bunlardan direkt olarak Okex borsasına TL transfer edemiyoruz. Bu seçenekler bizi P2P işlemlerine aktarıyor. Bunun açıklamasınıda aşşağıda yapıyoruz.

Okex P2P Alım

Yukarıdaki ekran görüntülerini ve işaretli yerleri sırasıyla takip ederek borsadan P2P ile kripto para alabiliriz. P2P yani kullanıcıdan kullanıcıya anlamına gelen bu terim sayesinde daha önceden Okex borsasına kripto para yükleyen kullanıcılar bize Banka havalesi ve Papara uygulaması seçenekleri sunuyorlar. Normal fiyattan biraz daha az pahalı olan bu işlemler sayesinde Ağda onay süreci yada kredi kartı bilgileri vermeden kripto para alabiliyoruz.

Spot ve Kaldıraçlı işlemler

Spot ve Kaldıraçlı Piyasalar

Yukarıdaki resimde sayfanın altında işaretli gözüken Piyasalar sekmesinden yine Yukarıdaki resimde işaretli şekilde gözüken Spot piyasaya ve yanındaki Türevler e basarak kaldıraçlı piyasalarda işlem yapmak için giriş yapabiliriz. Öncelikle spot ve kaldıraçlı işlemler de ortak kullanılan emirlere değineceğiz. Devamında kaldıraçlı piyasalarda Okex nasıl işlem yapılır, uygulamalı olarak anlatacağız.

Emir Tipleri

Limit Emri : Emrin bizin velirlediğimiz bir fiyata geldiğinde gerçekleşmesini istediğimiz emir türüdür.

Piyasa Emri : O an işlem gören fiyattan alım yada satış verebileceğimiz emir türüdür.

Stop Emri : zararı durdur emri olarakta bilinir. Fiyat belirlediğimiz rakama ulaştığında pozisyonu otomatik olarak kapatan emir türüdür.

Tetikleyici Emir : Burada belirlediğimiz fiyata ulaştığında Alım yada Satım işlemi için pozisyon açmasını sağladığımız emir türüdür.

Türevler Yani Kaldıraçlı işlemler

Okex Türevler

Okex borsasında kaldıraçlı işlem yapabilmek için ilk önce yukarıdaki resimde daire içinde gösterilen Al-sat için yükselt buttonuna basıyoruz. Karşımıza çıkan ekrandan Onayla‘ya basarak kaldıraçlı işlem seçeneklerini aktif hale getiriyoruz.

Kaldıraçlı işlemler

Kaldıraçlı işlemleri aktif hale getirdikten sonra alım satım ekranımız yukarıdaki resimdeki gibi görünüyor.

Uzun Pozisyon

Bu ekrandan alım yapmak yani fiyatın yükseleceğini düşürek uzun pozisyon açmak için Uzun Pozisyon buttonuna basıyoruz.

Kısa Pozisyon

Fiyatın düşüşünden kâr elde etmek için açmış olduğumuz pozisyondur. Elimizde olmayan kriptoyu ödünç alarak sattığımız poziyon türüdür. Burada Kısa Pozisyon buttonuna basarak pozisyonumuzu açabiliriz.

Uzun ve Kısa pozisyon hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Okex Stop Limit Emri

Okex borsasında Stop ve Limit emirleri, Türkçe ismiyle Zararı durdur ve kârı al emirlerini verebilmek için yukarıdaki ekran görüntülerindeki ilk resimde işaretli olan Stop yazısına basmamız gerekir. Karşımıza yanındaki resimdeki gibi bir menü çıkıyor.

Burada 1 rakamı ile gösterilen kutucuğa Limit yani Kârı al fiyatımızı giriyoruz.

2 rakamı ile gösterilen kutucuğa Stop yani Zararı durdur fiyatımızı giriyoruz.

3 rakamı ile gösterilen kutucuğa tetikleme fiyatlarına geldiğinde ne kadar miktar kripto paranın işlem görmesini istiyorsak yazabiliriz. Örneğin 100 Xrp’mjz var hepsinin stop fiyatına gelince pozisyonun kapanmasını istiyorsak buraya 100 yazıyoruz.


Okex nasıl kullanılır yazımızda paylaşmaya çalıştık. Umarım yardımcı olabilmişizdir. Bol kazançlar dileriz. Sitemizde Kripto para ile ilgili ve Kripto para borsaları ile ilgili pek çok yazı bulabilirsiniz. Sitemizin ana sayfasından