Mayıs 30, 2020

Kredi çekmek için Findeks notu kredi kaç olmalı?

ile Herbirşeyden

Finans kurumları ile daha önce işlemlere yapmış her müşterinin Findeks notu vardır diyemeyiz Çünkü kredi notu oluşması için kredili işlem geçmişinin olması gerekiyor. Eğer kredi notumuz yoksa Kredi notum yok nasıl oluşturabilirim adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Kredi notu nedir ?

Kbb Findeks kredi notu ödeme alışkanlıklarımıza mevcut borç durumunuza bakarak kredi kullanan her kişiye kendi içinde çalışan bir Algoritma ile Not verir.

Kredi notu ya da kredi puanı, bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Finans, reel sektör ve bireyler referans olarak bu kredi notunu kullanır. 

Kredinin onay alması için KKB Findeks kredi notu hangi risk grubunda olmalı?

1 ile 1900 arasında değişen bu not grubunda 1 En düşüğü 1900 ise en yükseği gösterir.

  • 0-699 En Riskli
  • 700-1099 Orta Riskli
  • 1100-1499 Az Riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

Kredi vermek için her bankanın bir kredi notu alt limiti bulunur. Bu limit çekilecek tutara ve gelir durumuna göre de farklılık gösterebilir. Findeks Kredi Notu’nuz ne kadar yüksekse kredi çekme şansınız o kadar fazladır. Kredi çekebilmek için Findeks Kredi Notu kaç olmalı sorusuna cevap her banka için ve her kredi türü için değişkenlik göstermektedir.

En riskli risk grubunda iseniz Kredi başvurularını anında ve cevabı alırsınız. Bunun sebebi geçmişte yapılmış olan düzensiz ödemeler, gelirinizin düşük olması ya da yasal takip olabilir.

Kredi çekebilmek için en az orta riskli risk grubunda olmanız gerekir Ama bu durumda herhangi bir teminatımız yok ise Kredi almamız biraz zordur.

Az riskli risk grubu biraz daha şanslı Eğer geçmiş dönem ödemeleri düzgün bir şekilde yapıldıysa, mevcut kredi borcu gelir durumuna göre düsükse herhangi bir teminat göstermeden kredi alabilir.

Kredi notu 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. Böyle bir puan aralığına sahipseniz bankaların güven duyduğu müşteriler arasındasınız. Bankaların var oluş amaçlarından biride kredi vermektir. Gelirlerinin önemli bir kısmını buradan kazanırlar ve kredi talebine olumsuz yanıt verdiklerinde onlarda üzülür. Puanınız düşük ise çok fazla başvuru yapıp kredi alma şansınızı düşürmeyin. Özellikle SMS ve internet Kredi başvurularını yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Bunun yerine kredi alabileceğinizi düşündüğümüz bir bankanın şubesine giderek bireysel müşteri temsilcisi ile kredi başvurusunda bulunun. Gelir gider durumunuz uygunsa, siciliniz de olumsuz bir durum yoksa müşteri temsilcileri başvurunuzu Genel Merkezi iletir. Böylece sistem tarafından notunuz dolayısı ile otomatik Red cevabı almazsınız. Ve genelde bu başvurular olumlu sonuçlanır.