Haziran 4, 2020

Kredi borcumu varlık yönetim şirketine ödedim. Bundan sonra ne olacak?

ile Herbirşeyden

Uzun yıllar süren sıkıntılı süreçten sonra nihayet Bankalara olan borcumuzu Varlık Yönetim Şirketleri üzerinden ödeyerek kapattık.

Bıkmadan usanmadan hemen hemen her gün arayan avukatlarla, bazen telefonda tartıştık, bazen telefonlarını açmadık ama sonunda bu zorlu süreci atlatmayı başardık.

Eğer borcumuzu hala varlık yönetim şirketine ödemediysek Borcum varlık yönetim şirketine devrolmuş, ne yapabilirim? Adlı yazımıza bakabilirsiniz.

VYŞ borcumu ödedim ama e-devlet de icra dosyam açık görünüyor

Varlık Yönetim Şirketleri genellikle borcumuzu Ödediğimiz zaman e Devlet’te gözüken açık icra davalarını kapatmak için bizden Ödediğimiz para haricinde Ekstra olarak harç parası ister. Bunun için Bankalar açık icra dosyalarını görür mü? Adlı yazımıza bakabilirsiniz. Bu parayı ödeyip ödememek tamamen sizin devletle olan ilişkilerinizi nasıl gördüğünüze bağlı. Eğer ki sabırsız bir kişiliğimiz varsa harç parasını ödeyip bir ay gibi kısa bir sürede açık icra dosyamızı kapatabiliriz. Ya da elimizde ibraname ya da Borcu yoktur kağıdı olduğu için bizden ileride bir şey talep edemeyeceklerinden takipsizlikten düşmesini bekleyebiliriz. Avukatlar borç ödendiği için artık dosyanızı takip etmeyecekler ve Belli bir zaman sonra dosyayı yenilemedikleri için takipsizlikten dosya kendiliğinden kapanır. Bu şekilde Biz de harç parası ödemeden dosyayı kapatmış oluruz.

Bundan sonra ne olacak?

Varlık Yönetim şirketlerine borcumuzu ödedikten sonra borcu yoktur kağıdını e-posta, faks ya da mektup olarak yollarlar. Elimizdeki bu belge yeniden kredi başvurusu yapacağınız zaman çok işimize yarayacak. Borcu yoktur belgesini yolladıktan sonra varlık yönetim şirketleri bizim gibi borcunu ödeyen diğer kişilerle birlikte kendi içlerinde belirlediği bir zamanda genelde o ayın son 3 günü içinde olur. Merkez Bankası’na borcunuzu ödediğinize dair yazı yazar.

Merkez Bankası’na ulaşan borcumuzu Ödediğimiz bilgisi Merkez Bankası kayıtlarında ödenmemiş olarak gorünen borçlarımız silinerek yerine ödendi bilgisi eklenerek düzeltilir. Bu kayıtlar düzeltildikten sonra tüm bankalara Merkez Bankası tarafından iletilir. Bilgilerin silinip silinmediğini öğrenmek için e-devlet üzerinden ücretsiz almış olduğumuz bankalar birliği risk raporunda görebiliriz. Bankalar birliği risk raporu 2 ay geriden geldiği için borcumuzu Ödediğimiz i genellikle 2 ay sonra raporu da görebiliriz.

Borcumuzu ödedik ama raporda hala gözüküyorsa kredi kayıt Bürosu’nun mides uygulamasına başvurarak itiraz edebilir ve bu kayıtları düzeltebiliriz.

Varlık yönetim şirketine borcum kalmadı bundan sonra yeni kredi başvurum onaylanır mı?

Varlık yönetim şirketine borcumu ödedim bundan sonra Kara listedemiyim Kredi çekmek için 5 sene beklemek zorunda mıyım?

Kredi Kara Liste nedir Kimler Kara Listeye Alınır Ne Zaman Ve Nasıl Çıkılır adlı yazımıza bakabilirsiniz.

burada cevabımız 5 sene beklemek zorunda değilsiniz Eskiden kredi borcu ödendikten sonra kişiler 5 sene Kara listede kalırlardı artık böyle bir şey söz konusu değil.

Kredi çekmek için ihtiyacımız olan şeyler ilk olarak borcumuzu ödediğinize dair ibranameye ya da Borcu yoktur kağıdı. İkinci olarak da bankanın bize kredi verebilmesi için bir sebep.

Bankanın bize Kredi verebilmesi için Bundan sonraki en önemli etken gelirimiz. Bankaya bir gelirimiz olduğunu ispatlayabiliyorsak kredi alamamak için hiçbir engel yok.

Mesela Bunlar ne olabilir. Bankada bir mevduat hesabımız varsa ve banka ile ilişkilerimiz iyi ise bu da gelir sayılabilir.

Sigortalı Bir iş yerinde 3 aydan fazla çalışıyorsak Bu da banka için yeterli gelecektir.

Serbest meslek çalışanı isek vergi levhası ve vergi matrahı işimize yarayacaktır.

Kira gelirimiz var ise bu da banka için yeterlidir.

Ve burada aklımıza gelmeyen her türlü ispatlanabilir gelir bankaya için kredi onayına yeterlidir. Önemli olan sicilimizde geçmişten gelen ödenmemiş borcun olmaması. Elimizde ibranameye ve gelirimizi belgeleyen bir belgemiz var ise Kredi başvurusunu kesinlikle internet şubesinden ya da sms ile yapmıyoruz. Bu tür başvuruları otomatik olarak Red cevabı almamız çok yüksek. Elimizdeki belgeler ile kredi çekmek istediğimiz bankanın bireysel müşteri temsilcisini şahsen başvuruyoruz. Bireysel müşteri temsilcisine yapılan başvurular bilgisayarların otomatik olarak değerlendirdiği kredi başvuruları sistemi gibi olmayıp direkt bankanın genel merkezine gider. Buradaki uzmanlar gelir belgemiz yeterliyse ve borçlarımızı kapattıysak Kredi başvurunuz da çok yüksek ihtimal de olumlu yanıt vereceklerdir.

Gelirimiz ne kadar iyi olursa olsun bankaların kendi aralarında varmış olduğu anlaşma sebebiyle herhangi bir başka Bankaya bir kuruş dahi ödenmemiş borcumuz varsa hiçbir banka krediye onay veremez.

Bankalar için önemli olan kâr oranıdır ve bu yüzden de bizim kredi kullanmaya istekli olduğumuz kadar banka da bize kredi vermeye isteklidirler. Ancak hiçbir banka geri ödeyebileceği şüpheli olan birine kredi vermek istemez.

Yapılan araştırmalar, kredi başvurularına verilen red cevapları arasında en popüler nedenin eksik belge ve hatalı bilgi olduğunu göstermektedir. Bankanın doldurmamızı istediği bir formdaki küçük bir eksiklikten tutun, çalıştığımız iş yerinden aldığımız maaş konusundaki hatalı bilgiye kadar birçok yerde red cevabına kendimiz neden olabiliriz. Dolayısıyla yeniden başvuru yaparken tüm bu belgeleri eksiksiz teslim etmeli ve tüm bilgileri doğru biçimde girmeliyiz. Ayrıca bankanın “zorunlu” olarak istediği belgeler dışında gelir durumumuzu en ince detayına kadar gösteren belgeleri hazırlamamız işimizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.