Haziran 1, 2020

Kredi başvurusu neden onaylanmaz ?

ile Herbirşeyden

Kredi başvurusu neden onaylanmaz , Kredi neden çekemiyorum , Neden sonuçlanmıyor. Reddedilen kredi başvurularının sebeplerini tek tek yazımızda ele aldık.

Yeni dünya düzeninde kredi ve kredi kartları artık biz istemesekte mecburi bir ihtiyaç haline geldi. Konut sahibi olmaktan, araba almaya, evlenmekten sağlığa, eğitimden İş hayatına hayatımızın bir parçası oldu. Bazen Önümüzdeki engelleri aşmak için araç olarak kullandığımız Kredi ihtiyaçları onaylanmayabiliyor. Peki kredi başvurusu neden onaylanmaz yazımızda bunu anlatmaya çalışacağız.

  • Başvuru sırasında beyan ettiğiniz geliri belgeliyememişsek. Yapılan araştırmalara göre kredi başvurularının Red edilmesindeki en önemli faktör krediye başvuran kişinin bilgileri hatalı yada eksik girmesidir.Bankanın doldurmamızı istediği bir formdaki küçük bir eksiklikten tutun, çalıştığımız iş yerinden aldığımız maaş konusundaki hatalı bilgiye kadar birçok yerde red cevabına kendimiz neden olabiliriz. Dolayısıyla yeniden başvuru yaparken tüm bu belgeleri eksiksiz teslim etmeli ve tüm bilgileri doğru biçimde girmeliyiz. Ayrıca bankanın “zorunlu” olarak istediği belgeler dışında gelir durumumuzu en ince detayına kadar gösteren belgeleri hazırlamamız işimizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.
  • Almak istediğiniz Kredi miktarının gelirinizin üstümde olması.Banka almak istediğiniz kredi için yeterli geliriniz olmadığı sonucuna varmışsa, varsa ek gelirlerinizi (kira geliri, eşinizin ya da diğer aile bireylerinin gelirlerini) beyan edebilirsiniz. Genellikle belgelenebilir gelirler esas alınsa da belgeleyemediklerinizden de bahsetmeniz faydalı olur.
  • Başvuru esnasında bizden fazla krediniz varsa ve bunların toplama ve alacağınız kredi ödeme gücünüzü aşıyorsa. Birden fazla bankaya hem kart hem de kredi kart borcunuz var. Tüm borçlarınızı birleştirerek tek bir bankaya borçlanmak ve hatta aylık ödemelerinizi biraz düşürüp rahatlamak niyetindesiniz. Eğer kredi siciliniz ile ilgili bir sorun yok ve ödeme kabiliyetiniz yerinde ise bankalar bu konuya daha olumlu yaklaşıyor. Bu tarz kredilerde sorun genellikle başvuru esnasında bunun yeterince açık ifade edilememesinden kaynaklanıyor.
  • Son dönemde Kredi ödemelerinde olumsuzluk yaşıyorsa. Eskiden alınan bir kredinin ödemesindeki aksaklıklar, karşılıksız çıkan çekler, geciktirilen veya ödenmeyen kredi kartı borçları, kredi skorunuzu düşürerek, konut kredinizin onaylanmasını zorlaştırır. Geçmişte yasal takibi başlatılmış geri ödemeleriniz ise tüm kredi taleplerinizi zora sokabilir.
  • Istikrarlı bir iş hayatı yoksa çalışmış olduğu İşyerindeki sigorta süresi az ise. Bankalar bizim iş hayatında nasıl bir tutum sergilediğimize, Bir iş yerinde ne kadar uzun süre çalıştığımıza dikkat ederler. Kredi başvurusu sırasında en son çalıştığımız iş yerinde kaç sene çalıştınız yada şu anki işyerinizde kaç yıldır çalışıyorsunuz gibi sorular sorması bundandır. Uzun süreli iş hayatı Kredi onayında önemli bir etkendir.
  • Daha önceki kredi kullanımlarında adli takip yaşamışsa. Bankacılık işlemlerinde ödemelerini düzensiz yapan ve bu nedenle adli takip sürecine tabi tutulan kişilerin kredi siciller kötü olmaktadır. Kötü kredi siciline sahip kişiler bankalar tarafından ödemelerini düzenli yapmayan güvenilmez kişiler olarak görünür. Bu nedenle bankalar bu tarz kötü kredi siciline sahip kişilere kredi onayı vermemektedir. Halk arasında kara liste ya da kırmızı kalem yemiş olarak adlandırılan listedekiler sicilini düzeltmeden Kredi almalıları Neredeyse imkansızdır.
  • Ödenmemiş Bir kefillik durumu varsa.Bankalar bazı kredi durumlarında kredi skorunuz düşükse, bir kefil ile kredi kullanabileceğinizi belirtirler. Fakat bazı durumlarda bu kefilde yeterli olmaz ve krediniz reddedilir. Nasıl sizin kredi skorunuza, geçmiş banka düzeninize ve finansal durumunuza bakılıyorsa, aynı şekilde kefil için de bakılır. Sizin bir kefille kullanabileceğiniz kredi de seçtiğiniz kefilin finansal durumu kötüyse, o zaman kredinizin geleceği sıkıntılı görülür ve başvurunuz kabul edilmez. Ayrıca kredi çeken birine Biz kefil olduysak ve kredi çeken ödemelerini düzgün bir şekilde yapmadıysa, kefillik durumundan dolayı Bizim sicilimizi de olumsuz yönde etkiler.
  • Kısa sürede çok fazla kredi başvurusu yaptıysa bu konu hakkında Fazla sayıda kredi başvurusu ne demek ? Yazımıza bakabilirsiniz. Bankacılık sisteminde başvuruları takip amacıyla tüm yapılan kredi başvuruları kayıt altına alınır. Kısa sürede ardı ardına yapılan kredi başvuruları bankalar gözünde olumsuz değerlendirilir.Bir örnekle açıklamak gerekirse kredi notunuz 1600, ancak başvuru sayımız 18 olsun. Bu durumda kredi notunuz çok iyi olmasına rağmen başvuru sayımız yüksek olduğu için kredi alamayacağız. Bu sistemin altında yatan ise gittiğiniz 19. bankanın, kendisinden önce 18 bankanın bize neden kredi vermediğini merak etmesidir.
  • Ülkenin o dönemdeki genel ekonomik durumu ve siyasi şartları. Istikrarsızlık, ekonomik kriz, savaş gibi nedenlerden.

Sonuç

Bankalar için önemli olan kâr oranıdır ve bu yüzden de bizim kredi kullanmaya istekli olduğumuz kadar banka da bize kredi vermeye isteklidirler. Ancak hiçbir banka geri ödeyebileceği şüpheli olan birine kredi vermek istemez. Eğer Yukarıdaki sebeplerden birini yaşıyorsak bunları gözden geçirip eksik yerleri kapatarak yeni bir kredi başvurusu yapabiliriz.