Nisan 6, 2021

Hodl Ne Demek ? Hodler Stratejisi Ve Hodl Etmek Nedir ?

ile Herbirşeyden

HODL ne demek , Bitcoin topluluğunda en sık kullanılan terimlerden biridir Hodl. Biraz ingilizce bilenler acaba yazım hatasından mı böyle yazıldı diye düşünür. Tamam 1 kişi yanlış yazar anladık ama herkes mi yanlış yazar demekten de kendini alamaz. Hodl kelimesi ingilizce Hold kelimesinin yanlış yazılmasından türemiştir. Hold ingilizcede Tutmak anlamına gelir. Peki nereden geldi bu Hodl , nasıl fenomen bir terim haline dönüştü , neydi bu Hodl’un hikayesi. Anlatmaya başlayalım.

❓ Hodl Ne Demek

2013 yılının Aralık ayında Bitcoin daha bebekken, GameKyuubi takma adıyla hevesli bir Bitcointalk forum kullanıcısı , Bitcoin fiyatının dalgalı bir fiyat rallisi ve sağlam düşüşü sırasında verdiği talihsiz bir Bitcoin alım işlemi hakkında yarı anlaşılır bir mesaj paylaştı (birkaç içkiden sonra, itiraf ediyor)

2013, Bitcoin için büyük bir yıldı. Bitcoin fiyatı Ocak ayında 15 $ ‘dan başlayarak Aralık ayının başlarında 1.100 $’ ın üzerine çıkmıştı ve % 7.230 gibi sağlam bir kazanç sağlamıştı. Yüksek oynaklık gösteriyordu ve Bitcoin fiyatı yine aynı Aralık ayının ortalarında 438 $’ a kadar düştü.

Düşüşün sebebi Çin merkez bankasının (Çin Halk Bankası) üçüncü taraf ödeme şirketlerine getirdiği Bitcoin borsalarıyla çalışma yasağınından kaynaklanıyordu. Bu haberle piyasalara satış dalgası gelmişti. “BEN HODLING” yazısı, fiyat düşüşüne bir yanıt olarak o zamanlar için anlamlı bir tepki oldu.

Paylaşımında, bu saatten sonra, Bitcoin’in fiyatı ne kadar düşerse düşsün asla satmayacağım ve Bitcoin’imi elimde tutacağım demek için “I AM HODLING” yazdı. Tek harflik yazım hatası, saatler içerisinde ekran görüntüleri ve hareketli GIF’ler halinde tüm Bitcoin forumlarında paylaşıldı. HODL terimi böylece kripto tarihine bir fenomen olarak girdi. Ne yapıyorsun kanka, Hodl ediyorum kanki 🙂

İşte dilimize Hodl etmek diye giren terimin Bitcointalk forumuna atılan gönderinin ekran görüntüsü. Belki bu terim GameKyuubi’yi zengin etmedi ama onun bu takma adını kripto para tarihine kalıcı bir şekilde yazdı.

hodl-bitcointalk-original-post

O zamandan bu zamana kadar, Bitcoin daha bu kadar gelişmemişken, sanal parada neymiş diyenlere inat eden Bitcoin fanları, bu terimi, en kötü fiyat hareketlerinde bile güçlü olmalarını hatırlatmak için bir birliktelik haykırışı olarak kullandılar. GameKyuubi’nin forumda yazdığı gibi, “Bunun gibi sıfır toplamlı bir oyunda, balinalar paramızı yalnızca satarsak alabilir.”

✔️ Hodl Stratejisi

Bugün Bitcoin çağında, insanların kullanabileceği birkaç yatırım stratejisi var. HODL stratejisi çok fazla duygusal güç gerektirir. Sadece 2011’den 2013’e kadar, bitcoin’in fiyatı% 52.000 arttı ve ardından ertesi yıl % 80 düştü. Fiyattaki bu dalgalanmanın Hodlçular için psikolojik etkisi büyük oldu. Hodl bir nevi inattır. Tüm strateji bu inat üzerine kurulmuştur.

Hodl terimi yıllar önce bir yazım hatası olarak başlamışsa da, kripto para piyasası üzerindeki etkisi çok büyük oldu. Kendi içinde dezavantajları olsa da güçlü bir strateji olarak kabül gördü. GameKyuubi sayesinde, Bitcoin’imize istikrarlı bir kâr elde edebilmek için denenmiş bir stratejimiz (veya en azından bunun için bir isim) var.

⚡ Hodl’ın Kankası Stake

Zaman geçtikçe sürekli bir şeyler değişiyor ve bazı şeyler bu değişimle beraber tarihin tozlu raflarına kalkıyor. Bu değişimler beraberinde yeni şeylerde getiriyor. Bu yeni seylerden biride POS. nedir bu pos derseniz, pos Hodlerlerin en iyi arkadaşı dileyebiliriz. Pos ( Power Of Stake ) kelimelerin kısaltılmış halidir. Ayrıntılı merak edenler Stake nedir yazımızı tıklayabilir. Pos yani biz ona bilinen ismi ile Stake etmek diyelim. Hodlerler için çifte kazanç demek. Kripto paramız durduğu yerde çoğalırmı ? Evet çoğalır. Bunun iki yolu var birisi Stake, buda her kripto para için olmuyor. Olan kripto paralar için durmaksızın bir getiri sağlıyor ve bu getiri faiz olmuyor. Helal kazanç diyebiliriz. İkinci yol ise Birikim. Bu yol daha çok banka mevduatlarına verilen faize benziyor. Birikim hesaplarıda Kilitli ve esnek birikim olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Stake ederek Hodlerler, hem Hodl yaparak piyasaya ben uzun süre burada varım derken hemde Hodl yaptıkları süre boyunca kripro paralarının durduğu yerde çoğalmasıyla çifte kazanç sağlarlar. Yukarida Stake etmek nedir nasıl yapılır sayfamızı paylaşmıştık. Şimdide bize Stake etmemize yardımcı olan aracı internet şirketlerini ve kripto para borsalarını incelediğimiz yazımızı paylaşıyoruz. Merak edenler buradan bakabilir.

Son Sözler

Özetle HODL, İngilizcede hold olarak geçen ve tutmak anlamına gelen bir kelimenin yanlış yazılmasından ibaret olan bir terimdir. Fakat hodl olarak üne kavuştuğu için günümüzde halen daha bu şekilde kullanıliyor. Hodl sadece fenomen bir terim değil, aynı zamanda bir yatırım stratejisi olarak kabul görüyor. Yazımızda Hodl ne demek anlatmaya çalıştık. Umarım yardımcı olabilmişizdir. Bol kazançlar dilerim.