Haziran 5, 2020

Çok sayıda kredi başvurusu ne demek ? Ne zaman silinir ?

ile Herbirşeyden

Fazla sayıda kredi başvurusu ne demektir , çok sayıda kredi başvurusu KKB notunu düşürür mü , çok sayıda kredi başvurusu kayıtları sistemden ne zaman silinir ? cevapları yazımızda.

Kredi çekmek isteyen birçok kişinin bilmediği Belki de hiç duymadığı kriterlerden birisidir fazla sayıda kredi başvurusu yapmak . Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığımız zaman sistem tarafından kayıt altına alınır. Bu bilgi tüm bankalara açık olmasına rağmen başvuru yaptığımız banka dışındaki bankalar kredinin onaylanıp onaylanmadığını o an için göremezler sadece başvuru yaptığımızı kayıtlardan görürler. Bu başvurular birden fazla ve yakın zaman aralığı içinde ise olumsuz sonuçlanmış başvuru izlenimini verir.

İlk kredi başvurumuzdan sonra başka bir bankaya daha Kredi başvurusunda bulunduğumuz zaman bu Başka banka bizim kredi notumuz, gelir durumumuz gibi bilgilerin yanında diğer bankalara yapmış olduğumuz Kredi başvurularını da görüntülerler.

Başvuru sayısı bankacılık ürünlerine yani kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabına yapılan tüm başvuruları kapsamaktadır. Başvuru sayısının ana amacı bir bankaya kredi ya da kredi kartı için başvuru yapan müşterinin sistemde kayıt altına alınması ve takip edilmesidir. Durum böyle olunca diğer bankalar da bizlerin yaptığı bu başvuruların tamamını görmektedir.

KKB kredi notu nasil sorgulanır merak ediyorsanız buraya, kredi notumuz henüz oluşmadıysa buraya tıklayarak nasıl oluşturulur sayfamıza bakabilirsiniz.

En fazla kaç kredi başvurusu yapmalıyız?

Yeni bir krediye başvurup onay alamadığımız zaman başka bir Bankaya başvurup kredi istemekte hiçbir sorun yok aksine Bu çok doğal bir davranıştır. Birkaç tane başvurunun çok önemi yok ama çok yakın tarihler arasında birden fazla başvuru yapmış isek bunların her birisi olumsuz sonuçlanmış başvurular olarak algılanır ve bizim çok acil para arayışında olduğumuz izlenimini verir. Başvuru yaptığımız banka ister istemez, bizden önce başka bankalara kredi başvurusu yapmış ve olumsuz sonuçlanmış , diğer bankaların vermediği krediyi Biz niye verelim.

Şimdi cevabımıza gelelim tavsiyemiz 6 ay içerisinde her ay 1 yada 2 başvuru yapmamızdır. Mümkün olduğunca az başvuru yapmak Kredi talebinde olumlu bir göstergedir. Çok fazla sayıda başvuru yaparsak bu bizim çok acil kredi ihtiyacımız olduğunu ve maddi olarak zor durumda olduğumuz izlenimini verir. Bankalarca bu durum güvensizlik olarak görülüp ve kredinin geri dönmeyeceğini düşünülür.

Bir örnekle açıklamak gerekirse kredi notunuz 1600, ancak başvuru sayımız 18 olsun. Bu durumda kredi notunuz çok iyi olmasına rağmen başvuru sayımız yüksek olduğu için kredi alamayacağız. Bu sistemin altında yatan ise gittiğiniz 19. bankanın, kendisinden önce 18 bankanın bize neden kredi vermediğini merak etmesidir.

Bankalar için önemli olan kâr oranıdır ve bu yüzden de bizim kredi kullanmaya istekli olduğumuz kadar banka da bize kredi vermeye isteklidirler. Ancak hiçbir banka geri ödeyebileceği şüpheli olan birine kredi vermek istemez.

Yapılan araştırmalar, kredi başvurularına verilen red cevapları arasında en popüler nedenin eksik belge ve hatalı bilgi olduğunu göstermektedir. Bankanın doldurmamızı istediği bir formdaki küçük bir eksiklikten tutun, çalıştığımız iş yerinden aldığımız maaş konusundaki hatalı bilgiye kadar birçok yerde red cevabına kendimiz neden olabiliriz. Dolayısıyla yeniden başvuru yaparken tüm bu belgeleri eksiksiz teslim etmeli ve tüm bilgileri doğru biçimde girmeliyiz. Ayrıca bankanın “zorunlu” olarak istediği belgeler dışında gelir durumumuzu en ince detayına kadar gösteren belgeleri hazırlamamız işimizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Günde 10-15 ya da ayda 50-100 gibi başvurularda bulunmaktadır. Böyle bir başvuru sayısında bulunup bankalardan krediye onay almak neredeyse imkânsızdır.

Krediye başvururken SMS veya internet şubesi üzerinden yapılan başvuruya Red cevabı verildiyse Diğer bankalarda ihtimalle ret cevabı verecektir. Kendimizden Eminsek Kredi çekmek istediğimiz bankanın herhangi bir şubesine gidip gelir durumumuzu belgeleyerek kredi alma şansımız çok daha yüksektir. Bireysel müşteri temsilcisine yapılan başvurular direk Genel merkeze iletilir ve orada Uzmanlar tarafından incelenir. SMS ve internet şubesinde yapılan başvurular bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle otomatik bir Algoritma sayesinde cevaplanır. Eğer kredimiz onaylanmıyorsa Kredi başvurusu neden onaylanmaz? Adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Çok sayıda kredi başvurusu KKB Findeks kredi notunu düşürür mü ?

Halk arasında yanlış bilinen konulardan biri de budur. Genellikle çok sayıda Kredi başvurusunun KKB kredi notunu düşürdüğü söylenir ama Findeks’in kendi açıklamasında kredi notu hesaplayan algoritmasının çok sayıda Kredi başvurusunun kredi notunu belirleyen kriterlerden biri olmadığı görülüyor ve kredi notu üzerinde bir etkisi yoktur. KKB Findeks Kredi notunu düşürmez.

Fazla sayıda kredi başvurusu sistemden ne zaman silinir?

Bankalara yapılan Kredi başvurularının kayıtlarının saklanma süresi 6 aydır. Sisteme düşen başvuru kayıtları 180 günün sonunda çok yada az sayıda kredi başvurusu olsun, bütün başvuru kayıtları 6 aydan sonra otomatik olarak ssilinir. Bu sürenin geçmesinin ardından bankalar daha önce yapmış olduğumuz olumsuz kredi başvuru kayıtlarını göremezler.