Mayıs 31, 2020

Eşi icralık Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

ile Herbirşeyden

Bankalara kredi başvurusu yapıldığı zaman daha önceki ödemeleriniz, borç durumunuz, ödeme gücümüz ve Kredi notunuzun durumu önemlidir. Yüksek miktarda olmayan Kredi başvurularında ödeme gücümüze yani gelirimize bakarak karar verirler. Eğer bu şartları yerine getirebiliyorsak eşimizin Kredi siciline yada icralık durumu var mı bakmazlar.

Konut kredisi çekmek isterken hane halkının gelir durumunu öğrenmek için hanedeki herkesin kredi siciline İhtiyaç duyulursa bakabilirler. Bu durumda eşinizin ödeme alışkanlıkları bankanın kredi vermesini etkiler.

Bunlardan biri de temiz kredi siciline sahip olmaktır. Kredi sicili bozuk olan kişilere bankalar kredi onayı vermemektedir. Peki, eşi icralık olana kredi çıkar mı?

Eşimin Kredi Sicili Beni Etkiler Mi?

Bireysel İhtiyaç kredilerinde eş siciline bakılmamakta olup önemli olan kredye başvuran kişinin kredi notu ortalaması ve ödeme gücüdür. 

Bunun yanında yüksek miktarda kredi talepleri olduğu zaman banka bunu ödeyip ödeyemeyeceğimiz hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla eş kredi notuna bakabilirler. Böyle durumlarda eşimizin kredi sicili bankanın krediye onay vermesini etkiler.