Haziran 12, 2020

Diş Ağrısını Kesen Ağrı Kesiciler. En iyileri Listemizde.

ile Herbirşeyden

Diş ağrısı kabir azabı gibidir derler. Büyük bir ızdıraba dönüşen diş ağrısı, insanı hayattan bezdirir ve zonklaması neredeyse beyin hücrelerine kadar hissedilir.

Diş ağrısının birçok sebebi vardır. Diş ağrısı çok fazla yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Dişin en dış katmanı olan minede sinir yoktur bu nedenle dış uyaranlardan rahatsız olmayız ancak içteki dokulara doğru ilerledikçe his artar. Çürüğe neden olan çok sayıda mikroorganizma, çürüğün ilerlemesiyle birlikte dişin içerisinde bulunan sinirlere ulaşabilir. Başlangıçta hafif olan ağrılar çürük ilerledikçe giderek şiddetlenir. Ağrı farklı şekillerde oluşabilir: Soğuk ve sıcak uyaranlara karşı gelişen şiddetli ve uzun süreli ağrı, çiğneme esnasında baskıyla oluşan ağrı veya kendiliğinden başlayıp uzun süre devam eden ağrı görülebilir.

Diş ağrılarının kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Halk arasında uygulanan sarımsak, alkol vb. yöntemler işe yaramamakta hatta diş ve çevresindeki dokulara zarar verdiği için tavsiye edilmemektedir. Ağrı diş çürüğü kaynaklıysa ve çürük ilerleyerek dişin sinirine kadar ulaşmışsa ya da diş siniri başka sebeplerle (travma, diş kırığı vs.) canlılığını yitirmişse, bu dişler ‘kanal tedavisi’ ile tedavi edilebilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadığı takdirde enfeksiyon şişliğe neden olabilir, apse oluşabilir. Sonuç olarak tedavi edilmezse dişin çekilmesi gerekebilir. Diş ağrıları genellikle bu faktörlerden kaynaklanır:

  • Diş çürüğü – Bakteriler dişin sert emaye dış tabakasından yemesiyle
  • Dişeti hastalığı – Diş eti iltihabı gibi diş etlerinin enfeksiyonu, diş köklerine neden olan bakterilerin birikmesiyle.
  • Diş öğütme ve sıkma (Bruksizm) – genellikle uyurken ve biz bilmeden dişimizi sıkmamızla oluşur
  • Hassas dişler – Boşlukların, aşınmış dolguların, çatlamış dişlerin veya basık diş etlerininden dolayı.
  • Diş iltihabı (Pulpitis) – Çürümüş diş, diş hamurunun derinliklerine uzanarak iltihaplı ve tahriş olmasıyla.
  • Kırık diş – Sert bir şeyi ısırarak, veya sert bir darbe alarak oluşan çatlaklak yada kırıkla.
  • Apse – Dişin içindeki hamurun bir kısmı veya tamamı ölür ve ölü doku, apse adı verilen bakteri ve irin yapmasıyla.
  • Gömülü diş – En yaygın olarak 20 lik diş olarak bilinen dişlerin çıkmasıyla.

Diş ağrısına en iyi gelen, kesin bir şekilde diş ağrısını kesen Ağrı kesicileri hangileridir. Piyasada birçok ağrı kesici bulunmakta ama örneğin grip için kullanılan bir ağrı kesici diş ağrısına iyi gelmemektedir. Aşağıda diş ağrısını kestiğini söylediğimiz ilaçların her biri bir diğerinden farklıdır. Eğer Dişiniz ağrıyorsa ve aşağıdakilerden birini kullandıktan sonra ağrınız geçmediyse diğerine kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kullanıcıların tecrübelerine göre diş ağrısını 6-8 saat kadar süreyle kesecektir.

Diş ağrısını en çabuk ne keser dersek en etkili yöntem o an için tuzlu su ile gargara yapmak. Kısa bir sürede inanılmaz bir rahatlama hissi sağlasa da birkaç dakika sonra diş ağrısı kaldığı yerden devam eder. Karanfil ve Dişinol da o an için işe yarayabilir. Bazen olur olmadık zamanlarda Özellikle gece uyurken bizi uykumuzdan kaldıracak kadar şiddetli diş ağrısı çekebiliriz. Böyle durumlar için ağrı kesiciler geçici olarak bir çözüm olur.

Diş Ağrısını Kesen Ağrı kesiciler

Aşağıda kullanıcıların tecrübelerine dayanarak yazılan bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ilaçlar Güçlü olup mide sıkıntımız varsa, diş ağrısı kadar rahatsız edecek bazen günlerce süren mide ağrısı ile baş başa kalabiliriz. Böyle bir sıkıntımız varsa doktorumuzun bize tavsiye ettiği bir mide koruyucu ile alınması gerekir. Diş ağrısı çekiyorsanız bu ilaçların sizi geçici olarak rahatlatacağını ve bir an önce bir Diş hekimine görünmeniz gerektiğini unutmayın.

Bi Profenid

Diş ağrısı için en etkili ağrı kesiciler arasında bir numarayı Bi profenid e verdik. Eczacibaşı’nın Non steroid anti enflamatuvar ilacıdır.  Yarısı sarı, yarısı beyaz iç içe geçmiş iki tabakadan (dıştaki hızlı salınımlı tabaka ve içteki değiştirilmiş salınımlı tabaka) oluşan ağrı kesici.. Majezik gibi ağrı kesicilerin kesemediği ağrılara iyi gelir. 150 mg 20 tablet şeklinde satılsa da ekonomik şartlardan dolayı artık 10 tablet şeklinde paketleri satılmaktadır. Fiyatına zam yapmak yerine kutu içeriğini düşürmeyi tercih etmişler.

Arveles

Dayanılmaz diş ağrılarında 2 numarayı arveles e verdik. Kutusu ve içeriğinden basit bir Aspirin izlenimi veren Arveles Aslında çok güçlü bir ağrı kesicidir Majezik in kesmediği ağrıları almakta üstüne yoktur ama Arveles inde kesemediğini ağrıları Majezik kesebilir. Diş ağrısı haricinde migren ağrısı çekenler de sıklıkla kullanır.

Majezik

Majezik diş ağrısı konusunda en çok bilinen ilaçlardan birisidir. Bu yüzden listemizde 3 sıraya koyduk. Majezik diş ağrısı konusunda oldukça etkilidir ama majeziğin de kesemedi diş ağrıları olduğu biliniyor. Tavsiyemiz Majezik ağrı mızı kesmediyse listemizde yer alan Bi Profiend yada Arveles i denemeniz.

Dolarex

Dolarex’i 4. sıraya koyduk ama 3. de olabilirdi. Diş ağrısı, bel ağrısı, baş ve migren ağrısı gibi bir çok ağrıya iyi gelen mucizevi bir ağrı kesici. Diş ağrımız varsa bu küçücük pembe hapı rahatlıkla kullanabiliriz. Eğer kullandığımız halde diş ağrımız geçmiyorsa ki bu düşük bir ihtimal o zaman sizi listemizin 1 numarası olan Bi profenid’i tavsiye ederiz.

En güzel ağrı kesici tedavi

Diş ağrısını kesen ağrı kesiciler arasında en iyileri hangileri yazımızda anlatmaya çalıştık. Ağrı kesiciler geçici çözüm olup en güzel ağrı kesici Kökten çözümdür. Tedavi yöntemleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça ilerlemiştir. Yenilikler sayesinde doğal dişlerin rahatlığını veren birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Dişlere uygulanan yöntemler: Diş çekimi, diş eti hastalıkları, kanal tedavisi, dolgu, protez, implant, Laminate Veneer (seramik), diş beyazlatma ve gülüş tasarımıdır. Herbirşeyden.com