Aralık 23, 2020

Borsa Long Short Ne Demek ? Borsalarda Gösterilen Long Short Pozisyon Nedir ?

ile Herbirşeyden

Borsalardaki bazı terimler Örneğin PnL nedir gibi İngilizceden Finans piyasalarına geçiş yapmış dünya finans piyasalarında artık evrensel bir terim olarak kalmış Borsa terimlerinden Long Short ne demek ve neden bu işlemlere long short dediklerini anlatmaya çalışacağız.

Bu terimler genelde kaldıraçlı , Marjin işlemli piyasalarda kullanılır. Bazen de kaldıraç olmadığı halde açığa satış işlemlerinin izin verildiği borsalarda kullanılır.. Türkçe anlamı Long için Uzun Short için Kısa anlamına gelir. Neden uzun ve kısa dediklerini yazımızı okuyunca size de çok anlamlı gelecek.

Borsa Long Short Pozisyon Nedir ?

❓ Borsa Long Pozisyon Açmak Nedir ?

Borsada Long pozisyon açmak yada türkçesiyle borsada uzun poziyon , herhangi bir yatırım aracının fiyatının yükseleceği beklentisi ile alım yapılarak tutulmasına denir. Örneğin bir hisse senedinin fiyatının yükseleceğini düşünüyoruz. Alım için de oldukça uygun bir fiyatta, değeri daha da düşse bile ne kadar düsebilir ki, dibi gördü, buradan alırım yada yatırım yapacağımız hisse senedinin bu sene iyi kar bırakacağını düşünüyoruz ve bu hisse senedini alıp fiyatı çıkana kadar bekleyebilirim diyerek yaptığımız işleme Long pozisyon açmak denir.

Long Pozisyon teriminin anlamı nereden gelmektedir ?

Peki borsada Long pozisyon açmak teriminin kaynağı nedir ? Bu işleme Neden Long Pozisyon diyorlar. Bunun sebebi Türkçe anlamı ile uzun anlamına gelen Long Pozisyonda bir yatırım aracını aldığımız zaman fiyatının istediğimiz seviyede gelmesi için uzun süre beklememiz gerektiğini vurguluyor. Borsada Long pozisyonculara genelde yine ingilizce başka bir terim olan HODLER denir. Aslında orijinali Hold olmalıydı ama sosyal medyada paylaşılırken bir harf hatası sebebiyle fenomen olarak Bu isimle kaldı. Ayrıntılı merak edenler buradan Hodl sayfamıza gidebilir. Türkçe anlamı ile TUTUCU. Çünkü borsada Long Pozisyon açanlar bu işlemin uzun bir zaman alacağımı bildikleri için almış oldukları yatırım aracını bazen yıllarca tutabilirler, bazen de o kadar uzun değil ama haftalar aylar alabilir. Long pozisyoncuların işleme girmeden önce bir hedefleri vardır. Yatırım aracının fiyatının belli bir fiyat aralığına geleceğimi öngörerek bu pozisyona girerler. Eğer borsada günlük al satlar yapıyorsak alım yaparken yine long pozisyon açıyoruz ama bu işi profesyonelce yapanlar pozisyona girdiği zaman uzun süre tutacaklarını bildikleri için bu işleme Long Pozisyon adını vermişlerdir. Long pozisyon açarken yatırmış olduğumuz paraya kısa vadede ihtiyacımızın olmaması önemli ve ayrıca beklenmedik şekilde ummadığımız noktalara kadar düşen fiyat kayıplarında maliyet ortalamasını düşürmek için alt seviyelerden yeniden alım yapılabilecek gücün olması önemlidir.

❓ Borsa Short Pozisyon Açmak Nedir ?

Türkçesi ile Açığa satış yada borsada kısa pozisyon nedir ?

Açığa satış, bir yatırımcının sahip olmadığı bir hisse senedinin satışı veya yatırımcı tarafından veya yatırımcı hesabına ödünç alınan bir hissenin teslimi ile gerçekleştirilen bir satıştır. Açığa satışlar normalde yatırımcı tarafından veya yatırımcı adına ödünç alınan bir menkul kıymetin teslim edilmesiyle kapatılır. Yatırımcı daha sonra, tipik olarak açık piyasada menkul kıymetler satın alarak, ödünç alınan menkul kıymeti hisse senedi ödünç verenine iade ederek pozisyonu kapatır.

Bordada short pozisyon açmak terimi bu işte yeni olanlar için biraz karışık gelebilir. Borsada Short pozisyon bir yatırım aracını satmak ve düşüşünden kâr elde etmek için açılan pozisyona denir. Bazıları bu terime yarı ingilizce yarı türkçe borsada shortlamak derler. Burada kafa karıştırıcı olan elimizde olmayan bir şeyi nasıl satarak düşüşünden para kazanabiliriz diye düşünebiliriz. Burada bu sistemin yürümesi için borç verenler vardır. Elindeki yatırım aracını bize kiraya verir. Biz de bu yatırım aracının değerinin düşeceğini tahmin ettiğimiz için satış yaparak değerinin düşmesinden kâr elde etmeye çalışırız. Işler umduğumuz gibi giderse satmış olduğumuz yatırım aracını daha düşük fiyat seviyelerinden geri alarak aradaki farkı kâr hanemize yazarız. Işler umduğumuz gibi gitmez satmış olduğumuz yatırım aracının fiyatı güçlenirse bu işten zarar edebiliriz. Kârda etsek zararda etsek girmiş olduğumuz şort pozisyonda borç almış olduğumuz yatırım aracına her saat için kira bedeli öderiz. Pozisyonunuzu kapattığımız zaman almış olduğumuz borç emaneti geri vererek işlemi sonlandırırız. Bu işleme Türkçe adı ile Açığa satış denir. Daha detaylı bilgi için Açığa Satış Nedir sayfamıza bakabilirsiniz.

Hisse senetlerini açığa satan yatırımcılar tipik olarak hisse fiyatının düşeceğine inanırlar ve hisse senedini daha düşük fiyattan satın almayı ve kar etmeyi umarlar. Açığa satış, piyasa yapıcılar ve diğerleri tarafından, beklenmeyen talebe yanıt olarak likidite sağlamak veya aynı menkul kıymette veya ilgili bir menkul kıymette ekonomik uzun pozisyon riskinden korunmak için de kullanılır. Hisse senedinin fiyatı yükselirse, daha yüksek fiyattan alan kısa satıcılar zarara uğrayacaktır.

Aracı kurumlar genellikle firmanın kendi envanterini, firmanın başka bir müşterilerinin marj hesabını veya başka bir borç verenin marj hesabını kullanarak kısa satış yapan müşterilere hisse senedi verir. Teminat üzerinden hisse satın alımında olduğu gibi , Short satıcılar teminat kurallarına tabidir ve diğer ücretler ve ücretler uygulanabilir (hisse senedi kredisi faiz dahil). Ödünç alınan hisse bir temettü öderse, temettüyü ödünç veren kişi veya firmaya ödemekten açığa satıcı sorumludur.

Short pozisyon açmak teriminin anlamı nereden gelmektedir ?

Short pozisyonlara kısa pozisyon diyoruz çünkü borsalarda fiyat kayıpları long pozisyonlara göre daha kısa sürelerde olmaktadır. Örneğin bir yatırım aracının 1 ay boyunca kat etmiş olduğu Yükseliş trendini bir gün içerisinde kaybedebilir. Buradaki kayıp sürelerinin ani ve kısa zamanda gerçekleşmesinin dolayı bu işlemlere Short pozisyon denir. Yatırımcılar için çok güzel bir silah olan borsada short pozisyon eskiden sadece yükselirken kazanmak yerine borsalarda fiyatlar düşerken de kazanma fırsatı verir. Genellikle ayı sezonunun başladığı zamanlarda sert düşüşler ile fiyat dalgalanmaları olur adı üzerinde şort pozisyonlar sayesinde kısa vadeli iyi kazançlar sağlayabiliriz.

Yukarıdaki yazımızı okuduğunuza göre artık Borsada Long Short pozisyon ne demek olduğunu biliyoruz. İki terimin de anlamlarını içinde bu piyasanın sırrını barındırıyor. Long pozisyon açtığımız zaman uzun sürede yapmış olduğumuz kazancı Short pozisyonla bir günde geri verebileceğimizi bilerek işlemlerimizi duygusal olarak değıl bir profesyonel gibi yapmalıyız.

Borsa konusunda en çok merak edilenlerden biriside Hacim konusudur. Borsa yatırımcılarının işlemlerinde önemli bir gösterge olarak kullandığı borsada hacim ne demektir ? Neye işarettir merak ediyorsak sayfamıza bakabilirsiniz.