Haziran 9, 2020

BitMEX nasıl kullanılır ? Resimli anlatım

ile Herbirşeyden

BitMEX’te kaldıraçlı işlemler nasıl yapılır, BitMEX hesabı nasıl açılır, BitMEX Nasıl para gönderilir ve çekilir. Hepsini resimli anlatım ile inceledik.

BitMEX Yüksek Kaldıraçlı Bitcoin borsaları arasında ilklerden olup dünyaca saygın bir kripto coin borsasıdır. Kaldıraç kullanarak nasıl alım satım yapabiliriz? Şu basit adımları izleyin:BitMEX ticaret yapmak için çeşitli kripto para birimleri sunarken, tüm karlar ve kayıplar, BitMEX’in XBT ( BTC ) olarak adlandırdığı bitcoin’e yerleşir. Sonuç olarak, platformun kripto para birimlerinin alınıp satıldığı dolar olmasına rağmen, kullanıcılar para yatırıp çekmede usdt yerine bitcoin kullanmalıdır. Bitmex de her işlem bitcoin ile yapılır ve bitcoinden başka para geçmez. Eğer Bitmex gibi kripto coin borsası olan Binance’nin nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız tıklayın.

Adım 1. Bir BitMEX te Hesap Açma

BitMEX hesabımız yoksa burayı tıklayarak 6 ay boyunca %10 indirimli olarak bizim referans kodumuzla hesap açabiliriz. Bitmex’e giriş yaptığımızda bizi aşşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa karşılayacak.

Şimdi sırasıyla gerekli yerleri doldurarak hesabımızı açalım. ‘Email’ kısmına eposta adresimizi, altındaki ‘Password’ kısmına da kullanmak istediğimiz şifremizi yazarak devam ediyoruz. “Country or Region of Recidence’ Kısmında Turkey seçili değilse listeden bulup bir alta geçiyoruz ‘Name’ kısmına adımızı ‘Last Name” kısmına da soy adımızı giriyoruz.

I accept the Terms of Service and I understand the Privacy Notice. Yazısının solundaki kutucuğu seçerek ‘Register’ buttonuna basarak Eposta doglulama aşamasına geçiyoruz. Eposta adresimize Bitmex’ten gelen doğrulama linkine tıklayarak hesap açma işlemini bitirmiş oluyoruz.

Hesabımızın Güvenliğini sağlamak için 2 faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebiliriz.


2. Adım. BitMEX hesabımıza Paribu borsasından para gönderme

Burada BitMEX’e kripto coin transferi için örnek olarak Türk Kripto para borsası Paribu’yu vereceğiz. Bu örnekten yola çıkarak diğer borsalardan da hemen hemen benzer şekilde BitMEX’e Kripto coin gönderebiliriz. Bunun için öncelikle BitMEX’te ki Bitcoin cüzdan adresimizi öğrenmemiz gerekiyor.

Türk Bitcoin borsaları genelde Kripto paraları için transfer ücreti almamaktadır. Transfer ücretlerini kendileri karşılamaktadır sadece Bitcoin istisna. Bitcoin’in fiyatının çok yüksek olması ve transfer işlemlerinden madencilerinde pay alması sebebiyle Bitcoin dışındaki bütün Kripto paraların transferi ücretsizdir. Bitcoin içinde çok cüzzi transfer ücreti alınmaktadır.

Cüzdanımıza girmek için ekranın üst kısmındaki “account” sekmesinden, Yeşil renkteki ” Deposit” düğmesini tıklayarak BitMEX”teki Bitcoin adresimize ulaşabiliriz. QR kod veya cüzdan adresimizi kopyalayarak bu adresi BitMEX hesabımıza bitcoin yatırmak için kullanabiliriz.


Şimdi örnek olarak verdiğimiz Paribu (Reklam amaçlı değil konuya daha çok hakim olduğumuz için) borsası ile TL kullanarak nasıl BitMEX’e Bitcoin yollayabiliriz ?

Paribu bir Türk borsası olduğu için nasıl kullanılır gibi detaylara girmeden( sitesinde ihtiyacımız olan her bilgi mevcut) Paribu’dan hesap açıp banka havalesi ile paribu hesabımıza TL yolladıktan sonra market kısmından aşşağıdaki resimdeki gibi daire içine aldığımız Bitcoin i seçerek ilk kripto para birimimizi alabiliriz. Daha ayrıntılı bilgi için Paribu’dan Bitcoin nasıl alınır adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin alımını gerçekleştirdikten sonra sıra BitMEX hesabımıza göndermeye geldi.

Yukarıdaki resimde ok işareti 1 ile gösterilen menüye basarak ok işareti 2 ile gosterilen Çekim işlemlerine giriyoruz.

Resimde 1 ile gösterilen bölümden çekeceğimiz kripto para birimi olan Bitcoini seçiyoruz. Ok işareti 2 ile gösterilen yere çekmek istediğimiz miktarı yazıyoruz. Ok işareti 3 ile gösterilen yere BitMEX’ten almış olduğumuz Bitcoin adresini yazacağız. Buraya kadar hepsini yaptıktan sonra Bitcoin ÇEK buttonuna basarak bir sonraki adım olan 2FA kontrolü olarak cep telefonumuza gelen doğrulama kodunu girerek binance ye para çekme işlemini bitirebiliriz.

Bundan sonrasını BitMEX”ten devam ediyoruz.

Paribudan gönderdiğimiz Bitcoin 1-2 dakika içerisinde transfer işlemine başlandığını SMS yolu ile bildirdikten sonra BitMEX “Account’ sekmesinden transferi takip edebiliriz.

3. Adım. BitMex Trade ekranına geçiyoruz.

Işlem yaparken zamanımızın çoğunu geçireceğimiz sayfa olan Trade ekranına geçmek için üst kısmındaki “Trade” bağlantısını tıklayarak satın almak veya satmak istediğimiz kripto sekmesini tıklayabileceğiniz işlem ekranına yönlendiriliriz – Bitcoin, Cardano, Bitcoin Cash, Ether, Litecoin ve Ripple gibi coinleri buradan seçebiliriz.


4. Yapmak istediğimiz işlemi seçiyoruz.

Ekranın sol tarafındaki Place order kutusuna, girmek istediğiniz emir türünü seçiyoruz. Burada örnek olarak Piyasa Emrini kullanacağız. Alım satım miktarınızı, yani ABD doları (USD) cinsinden almak veya satmak istediğiniz tutarı yazıyoruz.


5. Adım. Kaldıraçımızı ayarlama

İşleminiz için istediğimiz kaldıraç seviyesini ayarlamak için Place order kutusunun altındaki kaydırma çubuğunu kullanıyoruz. Aşşağıdaki resimde kaldıraç oranımız 5x olarak ayarlanmıştır. Kaldıraçlar konusuna değinmek gerekirse bir yatırımcının en büyük silahı diyebiliriz. Bu silah yanlış kullanıldığında sahibini vurur. Kaldıraçın 3 X ten fazlası en Profesyoneller için bile kumardır. Gerçek para ile işlem yaptığımız unutmayıp hırsımıza yenik düşmeden bu piyasadan para kazanmak için sabırla avını bekleyen bir aslan gibi olmalıyız. Piyasadaki her oyuncu mutlaka likidasyona uğramıştır. Böyle bir duruma uğramamak için 3 X ten yukarı kaldıraç kullanmamaya Özen gösterelim.


6. Adım. İşleminizin ayrıntılarını inceleyelim

İşlemimizin tüm ayrıntılarını gözden geçirmek için bir dakikamızı ayıralım. ‘quantity’ alanı pozisyonumuzun değerini gösterir, ancak kaldıraçla işlem yaptığımız için riske attığınız para bundan daha azdır. “Cost” alanı, piyasa bize karşı hareket ederse pozisyonda kaybedebileceğimiz maksimum tutarı gösterir. ‘Order value’ alanı emrimizin Bitcoin olarak değerini gösterir. Buradaki XBT Bitcoin anlamına gelir.


7. Adım. Emrimizi girelim

Fiyatın artacağını düşünüyorsak ‘Buy Market’ i tıklayalım. Piyasanın düşeceğini düşünüyorsak ‘Sell Market’ i tıklıyoruz. Ardından gelen emir onay ekranında, kaldıraç seviyesi, sipariş değeri, maliyet ve tahmini Likitidasyon fiyatı gibi bilgileri içerir. Siparişinizi onaylamak için “Buy” veya “Sell” e tıklamadan önce tüm ayrıntıları dikkatlice gözden geçirerek işlemimizi yapabiliriz.

BitMEX nasıl kullanılır anlamaya çalıştık BITMEX gibi kaldıraçlı olan diğer borsaları merak ediyorsak bu sayfadan bulabiliriz.