Ocak 7, 2021

Bitcoin nedir ? Nereden alınır ?

ile Herbirşeyden

Satoshi Nakamoto takma isimli Gerçekte kim oldu bilinmeyen biri tarafından 2008 yılında icat edilmiştir. Çıkış amacı kimse tarafından kontrol edilemeyen, devletlerin para basma yetkisini elinden alarak herkesin kendi parasını kendisinin basabileceği, bununla ticaret yapabileceği yeni bir eko düzen kurmaktır. ilk başlarda kimsenin ciddiye almadıgı bitcoin ( BTC ) şimdilerde toplamda trilyon dolarlık bir değere sahip.

Bitcoin in şu anki durumu alışverişlerde kullanabileceğimiz bir paradan çok altın ve borsa gibi bir yatırım aracına dönmüştür.

Bitcoin tamamen İnternet ortamında blockchain isimli bir teknoloji ile yönetilen şifrelenmiş Kripto para birimidir. Bu para birimini saklamak için elektronik ve fiziksel cüzdan sistemleri bulunmaktadır. Çoğunlukla çok hızlı hareketler olduğu için büyük çoğunluğu borsalarda her an işleme hazır bir şekilde kişi ya da kurumların kendi cüzdanlarında tutulmaktadır.

Bitcoin nedir derken herhangi bir devlete veya merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel paralarda olduğu gibi karşılığında altın gibi herhangi bir değerli maden yoktur. Fiziksel olarak basılan bir para değeri değilidir. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü olan bir sistemdir. Bu matematik formülü herkese açıktır ve isteyen herkes bu sisteme dahil olabilir. Bitcoin madenci sistemine dahil olan her birey sistemin güvenliğini sağlamlaştırmış olur.

Bitcoin nereden alınır ? Nereye satılır ? Nasıl saklanır ?

Bitcoinimizi bildiğimiz deri cüzdanlarda saklayamayız ama Bitcoin cüzdan nedir, Bitcoin nasıl saklanır merak ediyorsanız ilgili sayfamız burada

Ülkemizde Bitcoin ya da diğer alt coinleri almak ve satmak için paribu ya da btc Türk gibi borsaları kullanabiliriz. Bu Bitcoin borsalarının dışında hızla büyüyen bu sektörde başka Türk borsaları ve Bitcoin satan siteler bulunmaktadır.

Bitcoin Türk borsalarından nasıl alınır resimli anlatım ile ilgili sayfamızdan bakabilirsiniz.

Yurt dışında Bitcoin alabileceğimiz ve satabilceğimiz birçok borsa ve site bulunmaktadır Bunlardan en önemlisi Hatta Bitcoin ve diğer alt coinlerin fiyatını belirleme gücüne sahip neredeyse Tek el olmuş binancedir.

Binance nasıl kullanılır, Binance’de Bitcoin nasıl alır nasıl satarım merak ediyorsanız tıklayın. Bir diğer kripto coin borsası BitMEX nasıl kullanılır diyorsanız da burayı tıklayın.

Dünyanın neresinde olursa olsun bitcoin’i kendi ulusal para birimimize dönüştürüp Banka hesabımıza cekmemiz swift v.s gibi uluslararası para transferlerine göre çok daha ucuza ve hızlı olmaktadır.