Haziran 17, 2020

Bitcoin nasıl alınır ? Resimli anlatım

ile Herbirşeyden

Bitcoin çoğu kişi için hala bir bilinmeyen. Nedir, nasıl çalışır ve daha önemlisi Bitcoin ile neler yapılabilir gibi sorulara yanıt arayanların sayısı her geçen gün artıyor.

On sene öncesine kadar Bitcoin siteleri simdiki gibi çok fazla anlam ifade etmiyordu. Bitcoin nedir ne değildir, kimsenin fazla bir fikri yoktu. Türkiye’de Bitcoin siteleri açılmaya başlayınca yavaş yavaş önem kazanmaya basladı. 2010’da BitcoinMarket ile beraber başlayan Bitcoin al sat siteleri yeni bir pazara hayat vermiş oldu. Bu Siteler kurulmadan önce Bitcoin alış verişi yüz yüze görüşülerek yapılıyordu. Hatta o zamanlar sadece alışverişte kullanıldığını göstermek için Laszlo Hanyecz isimli programcı iki pizza için 10.000 Bitcoin ödeyerek tarihe geçmişti.

Günümüzde dünyanın her ülkesinde sayısını bilemeyeceğimiz kadar çok kripto para borsası var. Tabii bunlardan işini iyi yapanlar büyümeye devam ediyor. Bitcoin alışverişinde her ne kadar çok eski olanlar olsa da bu işe ilgi duyup yeni başlayanlar da var. Ülkemizde SPK tarafından kaldıraçlı Bitcoin işlemleri yasaklı olduğu için birçok Türk yatırımcıları bu olanaklardan yararlanmak için yabancı borsalarda yatırım yapıyor

Biz de sizler için Bitcoin nasıl alınır yazımızda Türk borsaları aracılığı ile Bitcoin alıp başka bir cüzdanı nasıl gönderilir Ya da borsalarda nasıl işlem yapılır, bunları resimlerle destekleyerek anlatacağız. Eğer Bitcoin hakkında biraz daha bilgi almak istiyorsanız Bitcoin nedir adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Bitcoin’i Türkiye’de almak için genelde Türk borsaları kullanılır. Hızlı kolay ve güvenilir birçok Türk Borsası var. Bunlardan önde gelen ikisi Paribu ve BtcTurk’dür. Bu ikisi dışında hem yurt içinde hem yurt dışında farklı özellikleri olan birçok borsa ve Bitcoin satan siteler var. Türk borsalarından Bitcoin gibi Kripto paraları almak diğer yabancı borsalara göre çok daha kolay Çünkü Amerika’daki çoğu borsada bile Amerikan doları ile Bitcoin alamayız. Bitcoin almak için sadece Amerikan dolarının karşılığı olan USDT (TETHER) adlı Kripto parayı kullanabiliriz. Bitcoin almak aslında zor değildir. Bize lazım olan bilgi sadece nasıl Bitcoin’i alacağız, saklayacağız ve satacağız.

İlk Bitcoin’imizi Türk borsalarından alacağız

Yazımızı yazdığımız sıralarda 1 Bitcoin yaklaşık 9500 Amerikan doları civarında bir fiyatla işlem görüyor. Bu da yaklaşık olarak 65 bin Türk lirası ediyor. Burada biz paramızın yettiği kadar Bitcoin alabiliriz. Istersek 10 liralık istersek 1 milyon liralık Bitcoin alabiliriz. Bu tamamen Bizim bütçemizle ve almak istediğiniz miktarla alakalı bir durum.

İlk Bitcoin’imizi Türk borsalarından alacağımızı söyledik Burada örnek olarak Paribu kripto coin borsasını vereceğim. www.Paribu.com sitesinden Giriş yaparak üye oluyoruz. Üyelik işlemleri son derece kolay ve Türkçe olduğu için ayrıca da paribu sitesinde her türlü bilgi olduğu için bu konuya değinmeden bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Android ya da iOS marketten Paribu mobil uygulamasını indiriyoruz. Işlemlerimizi mobil uygulama üzerinden devam ediyoruz. Eğer ilk Bitcoin’imizi BtcTurk‘ten almak istiyorsanız, buradan BtcTurk’ten Nasıl Bitcoin’in alınır sayfamıza gidebilirsiniz.

Paribu borsasına kayıt olduktan sonra Bitcoin alabilmemiz için hesabımıza Türk Lirası göndermemiz gerekiyor. Türk Lirasını havale, EFT ve Papara sayesinde 7 gün 24 saat yollayabiliriz.

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi önce 1 numaralı ok ile gösterilen menüye ardından 2 numaralı okla gösterilen ‘Yatırma İşlemleri’ne giriyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa çıkıyor. Burada havale, EFT işleminde kullanacağımız Hesap numarası ‘IBAN’, ‘Alıcı ünvanı’nı ve açıklama kısmına yazacağımız ‘Sabit yatırma kodu’ bilgilerini bulabiliriz. Paribu Akbank ile çalıştığı için Akbank müşterileri 7 gün 24 saat para yatırma işlemi yapabilirler. Diğer bankaların müşterileri mesai saatleri içerisinde bu hesap numarasına EFT ile para yatırabilir ya da Papara uygulaması sayesinde 7 gün 24 saat Türk lirası yatırabilirler.

Paribu’ya sadece kendi adımıza kayıtlı banka hesaplarından para gönderebiliriz. Başka birinin adına kayıtlı banka hesabından Paribu’ya para gönderemez ve çekemeyiz. Paribu hesabımıza Türk Lirası gönderdikten sonra bu işlemin hesabımıza yansıması birkaç dakika kadar alabiliyor. Ardından sağ üst köşedeki menüden ‘Piyasalar‘ sekmesine girerek Bitcoin ve diğer Altcoin’lerin alınıp satıldığı borsa bölümüne girebiliriz. Girdikten sonra aşşağıdaki resimdeki gibi daire içine aldığımız Bitcoin i seçerek ilk kripto para birimimizi almaya başlayabiliriz.

‘Fiyat(TL)’ yazan kısımda Bitcoin in O anki borsada işlem gören fiyatını görebiliriz. Bitcoin almak için hemen altındaki ‘Miktar(BTC)’ yazan bölüme ne kadar Bitcoin almak istediğinizi ya da onun altındaki ‘Toplam(TL)’ yazan kısma ne kadarlık Bitcoin almak istediğimizi yazdıktan sonra ‘BTC AL’ buttonuna basarak ilk Bitcoin’imizi almış oluyoruz.

Dünya Devi Binance Borsası

Binance borsasında henüz hesap açmadıysak yaşam boyu geçerli referans kodu ile %20 ve + %25 kalıcı komisyon indirimli hesap nasıl açılır sayfamıza bakabilirsiniz. Ayrıca TrBinance borsasından referans kodu ile indirimli hesap nasıl açılır sayfasınada buradan gidebilirsiniz, TrBinance borsasından masrafsız olarak saniyeler içerisinde Binance borsasına kripto para gönderip cekebilir ve buradan TL’ye çevirip banka hesaplarımıza aktarabiliriz. TrBinanceden transfer için burayı , Binance’den Transfer için burayı tıklayabilirsiniz.

Bitcoin’imizi nasıl saklarız ?

İlk Bitcoin’imizi aldıktan sonra sıra bunu nasıl saklarız a geliyor. Bitcoin’i saklamanın birçok yolu var Eğer güveniyorsak almış olduğumuz borsada sadece küçük bir kısmını bırakabiliriz, Kripto para borsaları ellerinde çok yüklü miktarda para barındırdığı için bilgisayar Korsanları tarafından sürekli Hedef alınmaktadır. Geçmişte müşterilerinin paralarını Çaldıran birçok Kripto para Borsası olmuştur. Aralarında Bu yüzden iflas edenler de oldu. Son zamanlarda çok yüksek güvenlik önlemleri alan bu Borsalar müşterilerine herhangi bir hacker saldırısına karşı güvence vermektedirler ve paralarının büyük kısmını soğuk depo diye adlandırılan internete kapalı depolarda tutmaktadırlar.

Başka nasıl saklarıza gelirsek Bitcoin’in resmi sitesi olan bitcoin.org sitesinden bir cüzdan adresi açarak burada saklayabilir Ya da Bitcoin cüzdanı nedir adlı yazımızdan Bitcoin cüzdan çeşitleri hakkında ve nasıl saklanacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bitcoin’imi nasıl satabilirim ?

Bitcoin satmak için alım yaparken kullandığımız paribu borsasını kullanabiliriz. Paribu dışında btcturk gibi büyük Türk borsalarında da satabilir Banka havalesi ile kendi Banka hesabımıza Türk lirası olarak transfer edebiliriz.

Türk borsaları dışında birçok yabancı borsada bulunmakta Bunlardan en önemlisi Bitcoin Fiyatını da belirleyen işlem hacmiyle dünyanın en büyük Borsası Binance’dir.