Mart 4, 2021

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır ? Bitcoin Nasıl Saklanır ?

ile Herbirşeyden

Bitcoin’e olan ilgi fiyatının inanılmaz ölçüde artması , işlem hacminin büyüklüğü ile her geçen gün artıyor. Şu anda dünyanın en değerli yatırım aracı nedir dersek Tabii ki Bitcoin oldu. 2008 yılında piyasaya çıktığı zaman kimsenin ciddiye almadığı Kripto para birimiydi. Şimdilerde bu işten zengin olmuş insanların hikayeleri ile dolu. Bitcoin’in dünyayı değiştirmesinde ki önemli etkenlerden birisi de bankacılık sektörü. Çünkü dünyanın heryerine çok kısa sürelerde Bitcoin transferi yapılabiliyor. O ülkenin para biriminine çevrilebiliyor Ve bunun maliyeti de oldukça düşük. Yazımızda Bitcoin hesabı nasıl açılır ? bilinmesi gereken temel bilgileri basit bir dille anlatmaya başlıyoruz.

Tren kaçtı mı dersek Hayır kaçmadı. Kripto para piyasalarında fırsatlar Hiçbir zaman bitmez. Her gün yeni fırsatlar doğar. Burada Önemli olan doğru zamanlama. Yanlış zamanda yanlış fiyattan Bitcoin işlemi yapmak , bir anda tüm paramızın nasıl azaldığını izleyerek sonuçlanabilir. Peki doğru zaman nedir dersek bu da biraz şansa giriyor. Çünkü ne olacağını kimse bilemiyor.

Bitcoin

⚡Bitcoin bir yatırım aracı mıdır ?

Bu olayı nasıl baktığımıza ne ve sabrımıza göre değişir. Bitcoin asla bir altın ya da dolar gibi bir yatırım aracı değildir. Yinede bir yatırım aracıdır. Öncelikle bunu çok iyi bilmemiz gerekir. Demek istediğimiz altın ya da dolar gibi ne yapacağı üç aşağı beş yukarıya öngörülebilir değildir. Çok hızlı fiyat dalgalanmalarının olduğu bir piyasadır. Tam para kazandım derken daha cümlemiz bitmeden kazandığımız parayı geri verebiliriz. Bu her zaman böyle olacak diye bir şey yok ama arada olur. Yatırım olarak bakıldığında günlük hareketler yanıltıcı olabilir. Uzun vadeli hareketlerle ana yönün neresi olduğu kestirilebilir

Bitcoin çıkış amaçlarından biri de devletlerin para basma yetkisini topluma vermektir. İsteyen herkes kendi Bitcoin’ini üretebilir. Bunun için Bitcoin madenciliği yapmak herkese açıktır. Burada bilinmesi gereken tek şey sadece 27 milyon adet Bitcoin üretilebilme kapasitesi var. Bunun Büyük bir kısmı şimdiden üretildi ama Önümüzdeki 100 senede üretim devam edecek gibi görünüyor. Bunun sebebi, her sene üretimin zorluk seviyesinin artması. Bitcoin madenciliği çok geniş bir konu olduğu için buna kısaca değinerek geçiyoruz. Bitcoin nedir daha ayrıntılı merak veriyorsak buraya tıklayarak ilgili sayfamızı gidebilirsiniz. Şimdi konumuza dönerek Bitcoin hesabı nasıl açılır devam ediyoruz.

⚡Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır ?

Bu işte yeni olduğumuz için bazı şeyler bize biraz karışık gelebilir. Bitcoin cüzdanımızda taşıyabileceğimiz bir varlık olmayacağını biliyoruz. İnternet ortamında işlem gören kontrolü bizde olan bir para birimidir. ilk Bitcoin’imizi almanın yolu Bitcoin borsalarından geçer. Ülkemizde ve dünyada binlerce Bitcoin Borsası bulunmakta. Bunlardan birinden kimliğimizi doğrulayarak Bitcoin hesabı açabiliriz. Bitcoin dışında binlerce altcoin çeşidi de bulunmakta. Dilersek bu borsalardan Ethereum gibi altcoinlerde alabiliriz. Altcoin olarak tavsiyemiz işlem hacmi ve piyasada kabul görmüş ilk 10 Altcoin dışındaki altcoinlere yatırım yapmamız. Bunların Büyük bir kısmı sadece çöptür. Ülkemizde Bitcoin alıp satmak için kullanacağımız borsaların özelliklerini ve listesini görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Türk Bitcoin Borsaları , Yerli Bitcoin Borsaları ve Özellikleri

Bitcoin borsalarında hesap açma işlemini tamamladık, biz bu işte yeniyiz nasıl Bitcoin alabiliriz diyebiliriz. Bunun için öncelikle Borsadaki hesabımıza Türk lirası yatırmalıyız. Türkiye’deki herhangi bir bankadan hesabımıza havale veya EFT ile para transferi yapabiliriz. Paramızı yatırdıktan sonra ilk Bitcoin’imizi alabiliriz. İlk Bitcoin’imizi nasıl alacağımızı resimlerle destekli bir şekilde daha önce yazmıştık. BtcTurk kripto para borsasına nasıl para yatırılır ve Bitcoin alınır yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Paribu borsasından nasıl Bitcoin alınır adlı sayfamıza da buradan gidebilirsiniz. Burada örnek olarak BtcTurk ve Paribu borsasını verdik. Siz istediğiniz her borsadan bu mantığı kullanarak Bitcoin alabilirsiniz.

Bitcoin Piyasasında Ülke Sınırları Yok

Bitcoin hesabı açmak konusunda niyetliyseniz dünyanın en büyük Kripto para borsası Binance’den hesap açabilirsiniz. Eğer ki uzun süreli Bitcoin işlemleri yapacaksak Yolumuz mutlaka Binance Borsası ile kesişecektir. Yurtdışındaki Borsalar Türkiye’deki borsalara göre daha fazla seçenekler sunuyor. Ülkemizde yasalar gereği bazı imkanları Türk borsaları müşterilerine sunamıyor. Konu da Bitcoin olunca burada ülkelerin sınırları hiçbir anlam taşımıyor. Para transfer işlemleri çok hızlıdır. Yurt dışından ya da yurt içinden yapılan Kripto para transfer süreleri arasında bir fark yok. İkisi de çok hızlı bir şekilde işliyor. Binance borsasında %20+25 komisyon indirimli Bitcoin hesabı nasıl açılır yada Binance borsası nasıl kullanılır merak ediyorsak tıklayabilirsiniz. Binance dışındaki güvenilir yurt dışı Bitcoin borsaları hangileri onuda buradan öğrenebilirsiniz.

Bitcoin’imizi aldıktan sonra artık biz de bu piyasadayız. Alım amacımız burada çok önemli. Kısa vadeli al sat işlemleri için Bitcoin’i borsada tutabiliriz. Miktar çok büyük bir rakam değilse borsalarda tutmak çok riskli sayılmaz. Şunu da unutmamak lazım Bitcoin elektronik bir para birimidir. Bilgisayar Korsanları tarafından sürekli ele geçirilmeye çalışılıyor. Kripto para borsaları da yüksek miktarda Kripto para bulundurue bilgisayar Korsanları’nın ana hedefidir. Böyle bir durumda paranızı kaybedebilirsiniz.

Bitcoin’imizi nasıl saklarız ?

Bitcoin alım amacımız uzun vadeli ise Bitcoin imizi güvenle saklamak için soğuk cüzdan kullanabiliriz. Soğuk cüzdanlar internet erişimi olmayan güvenli depolardır. Bir de tam tersi olan sıcak cüzdanlar vardır. Bunlar da Bitcoin’i sürekli işlemek için kullanılan internete bağlı cüzdanlardır. Soğuk ve sıcak cüzdanlar nedir daha detaylı bilgi için ilgili yazımıza aşşağıdaki linkten gidebilirsiniz.

Vefat Durumunda Bitcoin’inimize Ne Olur ?

Bitcoin cüzdanında duran kripto paralarımız için bilmemiz gereken en önemli şeylerden biride budur. Kripto paramızın bize herhangi bir şey olması durumunda varislerimize miras olarak bırakmayacak olmamızdır. Ölüm Allah’ın emri. Hepimiz bir gün öleceğiz şimdi düşününce kendimize belki yakıştıramıyoruz ama ne zaman ne olacağını bilemeyiz. Bitcoin yatırımı yapmış olduğumuz Kripto para şifrelerini sadece biz biliyoruz. Başımıza herhangi bir olumsuz durum geldiğinde. Bu kripto paralar erişimi olana aittir. Kanunen ya da hukuken kimse bu kripto paralara dokunamaz. Çünkü şifreyi bilmiyorlar. Bitcoin’in bir Merkezi olmadığı için başvurulacak bir makam ya da mercide bulunmamakta. Maalesef ki vefat etmiş birçok insanın sahipsiz bırakmış olduğu kripto paralar bulunmakta. Bu şifreleri de kırmak neredeyse imkansıza yakın. Bu yüzden sevdiğimiz güvendiğimiz kişilere şifremizi verebiliriz. Onların erişebileceği bir yere not olarak ayrıntılı bir şekilde hesabınıza nasıl gidileceğini not olarak bırakabiliriz. Vefat durumunda Borsalarda tutulan kripto paralar için durum daha kolay. Resmi evraklar ile başvuru yaptığımızda bu borsalarda üzerine düşeni yapacaktır.

Bitcoin durduğu yerde çoğalır mı ?

Uzun vadeli yatırımcıysak Bitcoin’imiz durduğu yerde çoğalabilir. Her gün üzerine bir miktar eklenerek artarak devam edebilir. Bu işleme Kripto para piyasasında Stake etmek denir. Bu işlemin mantığı yatırım yapmış olduğumuz Kripto para ağını desteklemek. İstediğimiz miktarda Kripto parayı cüzdanımızda kilit altında belirli bir süre tutma sözü vermek. Karşılığında bu ağda yeni basılan kripto paralardan sürekli bir şekilde gelir elde etme yöntemidir. Stake etmek nedir ? daha ayrıntılı öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz. Stake etmekte bize yardımcı olan aracı firma ve borsaların listesini görmek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Sonuç

Bitcoin hesabı nasıl açılır yazımızda anlatmaya çalıştık. Anlatırken bilinmesi gereken en önemli şeyleri en anlaşılır şekilde yazımıza sığdırmaya çalıştık. Sitemizde Finans piyasaları Kripto para piyasaları hakkında merak ettiğiniz bir çok konuyu bulabilirsiniz. Bunların dışında merak ettiğiniz bir şey olursa yorumlardan sorabilirsiniz. Sorularınıza mutlaka geri dönüş yapılacaktır. Kripto para piyasalarına giriş yapmayı düşünüyorsanız başarılar dileyerek yazımızı bitiriyoruz.