Mart 15, 2021

Binance Stop Limit Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Resimli Anlatım

ile Herbirşeyden

Binance Stop Limit nedir ? Nasıl kullanılır ? Yazımızda bunu uygulamalı olarak resimlerle destekleyerek anlatmaya çalışacağız. Binance stop limit emri Spot piyasada ve vadeli işlemlerde biraz farklı çalışmakta. Ikisini de ayrı ayrı ele alacağız. Yazımızı okudukça aradaki farkı göreceksiniz. Sadece Binance borsasında değil, İngilizce hizmet veren tüm borsa ve Forex piyasalarında geçerli olan bir piyasa terimidir. Sitemizde Binance borsası ile ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz.

Binance borsasında henüz hesap açmadıysak yaşam boyu geçerli referans kodu ile %20 ve + %25 kalıcı komisyon indirimli hesap nasıl açılır sayfamıza bakabilirsiniz. Ayrıca TrBinance borsasından referans kodu ile indirimli hesap nasıl açılır sayfasınada buradan gidebilirsiniz, TrBinance borsasından masrafsız olarak saniyeler içerisinde Binance borsasına kripto para gönderip cekebilir ve buradan TL’ye çevirip banka hesaplarımıza aktarabiliriz. TrBinanceden transfer için burayı , Binance’den Transfer için burayı tıklayabilirsiniz.

Binance Stop Limit emri bir nevi pozisyonumuzu programlama emridir. Bu emirleri kendimiz manuel olarak istediğimiz zaman gerçekleştirebiliriz. Buradaki fark biz ekran başında olmadığımız zaman hedef fiyatları ulaşınca otomatik olarak sisteme vermiş olduğumuz talimatları gerçekleştirmesidir. Bazen ekran başında olmamıza rağmen pozisyonu kapatmaya insanın eli gitmiyor, Gerçekten böyle oluyor ne kadar kendimizi zorlasak da elimiz bir türlü o tuşa basamıyor. Ne olacaksa olsun şeklinde de kullanılabilir 🙂

Şimdi önce stop ve limit kelimelerinin Finans piyasasındaki karşılıklarını öğrenelim. Ardından uygulamalı olarak hem spot piyasada hem de vadeli işlemler piyasasında anlatmaya devam edelim.

⚡ Binance Stop Limit Nedir ?

Stop Emri

İngilizce bilen bilmeyen artık herkes Bu kelimenin türkçede Dur anlamına geldiğini bilir. Burada da bu emir tamamen bunu gerçekleştiriyor. Girmiş olduğumuz pozisyondaki zararı durdur işlevini görüyor.

Örneğin 55 bin dolardan Bitcoin aldığımızı varsayalım. Bu pozisyona girerken bir kâr ve zarar hedefimiz var. Bitcoin fiyatı 50 bin dolara kadar düşerse pozisyonu kapatmak istiyoruz. Bu emir işte bunu gerçekleştiriyor. Stop emri olarak 50 bin dolar hedefini sisteme yazdığımız zaman Bitcoin’in fiyatı 50 bin dolara ulaştığı zaman pozisyonumuzu otomatik olarak kapatıyor. Bu şekilde zararımızı durdurmuş oluyoruz.

Limit Emri

Limit emri Finans piyasasında kârı al olarak kullanılan bir terimdir. Aynı zamanda take a profit terimiyle birçok finans piyasasında kullanılır. Girmiş olduğunuz pozisyonda, daha önceden belirlemiş olduğumuz Hedef fiyata ulaştığı zaman kârımızı almak için kullanılan emir türüdür.

Örneğin yine 55 bin dolardan Bitcoin aldığımızı varsayalım. Hedef olarak da kendimize 60 bin doları seçtik. Burada Bitcoin fiyatı 60 bin doları bulursa pozisyonunuzu otomatik olarak kapatıp, kârımızı hanemize yazıyoruz. Bu işlemi gerçekleştiren emir türüne Limit emri denir.

⚡ Binance Spot Piyasasında Stop Limit Emri Kullanımı

Spot Piyasa Stop Limit ayarı

Yukarıdaki resimdeki gibi Daire içerisinde gösterilen Binance Spot piyasasındaki Alım Satımlar bölümüne girdığimizde resimdeki gibi Stop Limit emrini seçiyoruz. Daha önceden Bitcoin ya da herhangi bir Kripto para alımı yaptığımızı varsayılarak stop limit emrini pozisyonu kapat yani daire içerisinde Sat diye gösterilen kısımdan yapıyoruz. Burada alım yapmış olduğumuz ve Stop Limit emrini vereceğimiz kripto para örneğini Bitcoin olarak gösteriyoruz. Aynı mantığı kullanarak bunu bütün kripto para birimlerinde uygulayabiliriz.

Yukarıdaki resimde Bitcoin fiyatı 56.109 dolar. Bizde daha önce tam bu fiyattan 1 Btc alım yaptığımızı varsayıyoruz.

Aklımızda Stop yani zararı durdur olarak düşündüğümüz rakam 54.000 dolar olsun. Resimde 1 rakamı ile gösterilen Stop (USDT) yazan yere Stop fiyatımızı yazıyoruz. Artık biz iptal etmedikçe Bitcoin fiyatı bu rakama gelince pozisyonumuz otomatik olarak kapanacak.

Kârı al olarak düşündüğümüz rakamda 58.000 dolar olsun. Yukarıdaki resimde 2 ile gösterilen Fiyat (USDT) yazan yere Limit fiyatımızı yazıyoruz. Bitcoin fiyatı Limit fiyatı olarak belirlediğimiz fiyata geldiği zaman pozisyonumuz otomatik olarak kapanacak ve kârımız bakiyemize eklenecektir.

Emrimizi uygulamamız için son seçenek olan daire içerisinde 3 ile gösterilen Miktar (BTC) yazan kısma ne kadarlık bir Bitcoin’imin Stop yada Limit Emri gerçekleşmesi halinde işleme konulacağını yazıyoruz. Biz 1 Bitcoin aldığımızı varsaymıştık ve tamamını kullanmak istiyorsak ve buraya 1 yazıyoruz. Yada istediğimiz miktarı yazabiliriz.

Resimde BTC Sat yazan buttona basarak emeğimizi işleme koyabiliriz. Artık Binance Stop Limit nedir bunu spot piyasalar için biliyoruz. Binance vadeli işlemlerde stop limit emri var ama kullanımında maalesef sıkıntı var. Onu da aşağıda açıklıyoruz.

⚡ Binance Stop Limit Emrinin Vadeli işlemlerde Kullanımı

Vadeli işlemler Stop Limit ikonu

Yukarıdaki resimdeki gibi vadeli işlemler menüsüne giriş yapıyoruz. Burada da Spot Piyasasındaki örnekteki gibi Stop Limit emri verebiliyoruz. Buradaki fark defalarca denememize rağmen maalesef vadeli işlemlerde Stop Limit emri çalışmıyor. Bu emri yine kullanabiliyoruz ama farklı bir kısımdan. Vadeli işlemler bölümündeyken sayfayı biraz aşağıya kaydırarak açık pozisyonumuzun olduğu Pozisyonlar kısmına geliyoruz. Burada resimde ok işareti ile gösterilen yerdeki küçük ikona basarak Stop Limit emrimizi verebiliriz. Burayı kullanarak verdiğimiz emirler kesinlikle çalışıyor. Hiçbir şeyin garantisi olmadığı gibi büyük konuşmak da olmaz ama Kendi yaptığımız binlerce işlemde hiç çalışmadığını görmedik. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Zaten Aksi bir durumda Binance’den telafisini isteme hakkımız her zaman var.

Vadeli işlemler Stop Limit ayarları

Stop Limit ikonuna bastıktan sonra yukarıdaki bir menü açılıyor. Burada daire içerisinde gösterilen Gösterge fiyatlarını Son fiyat ile değiştirebiliyoruz. Mantıklı olan da son fiyat gibi geliyor bize. Resimde 1 ile gösterilen Kârı al yerine limit yani kârı al rakamını yazıyoruz. Ardından yine resimde 2 ile gösterilen Zararı durdur yazan kısıma Stop fiyatımızı yazıyoruz. En alttaki onayla butonuna basarak Emrimizi onaylıyoruz.

Yazımızda Binance Stop Limit nasıl kullanılır anlatmaya çalıştık. Sitemizde Binance nasıl kullanılır. Binance vadeli işlemler ve opsiyonlar nasıl kullanılır. Binance borsası ve kripto paralar ile ilgili pek çok yazıyı bulabilirsiniz. Hepinize bol kazançlar diliyoruz.