Mayıs 17, 2021

Binance P2P Nedir Alım Satım Rehberi Resimli Anlatım

ile Herbirşeyden

Binance P2P Nedir, P2P alım satım işlemleri nasıl yapılır, resimlerle destekleyerek uygulamalı olarak anlatıyoruz. Binance bu uygulama sayesinde müşterilerinin Binance’ye yatırma seçeneklerini arttırmakta ve karşılığinda P2P işlemleri için komisyon almamakta. İlk başta Binance P2P’den madem para kazanmıyor neden böyle gelişmiş bir sistem kurdu ve sürekli reklamını yapıyor anlam veremiyoruk. Binance borsası bu işlemden para kazanmıyor ama bu işlemden sonraki adımı yani müşterinin P2P ile yatırdığı para ile işlem yapacağını hesaplıyorlar. Şimdilik incelediğimiz borsalar arasında Binance ve Okex borsasının P2P işlemlerine önem verdiğini gördük. Şimdi resimlere destekleyerek uygulamalı olarak P2P alım satım nasıl çalışıyor , yasanabilecek P2P problemleri ve Binance’nin bu durumlarda ne gibi güvenlik önlemleri aldığını Binance P2P Nedir anlatmaya başlayalım.

Binance borsasında henüz hesap açmadıysak yaşam boyu geçerli referans kodu ile %20 ve + %25 kalıcı komisyon indirimli hesap nasıl açılır sayfamıza bakabilirsiniz. Ayrıca TrBinance borsasından referans kodu ile indirimli hesap nasıl açılır sayfasınada buradan gidebilirsiniz, TrBinance borsasından masrafsız olarak saniyeler içerisinde Binance borsasına kripto para gönderip cekebilir ve buradan TL’ye çevirip banka hesaplarımıza aktarabiliriz. TrBinanceden transfer için burayı , Binance’den Transfer için burayı tıklayabilirsiniz.

Binance P2P Nedir ?

Peer to Peer kelimelerinin kısaltmasından oluşan P2P kullanıcıdan kullanıcıya anlamına gelmektedir. Binance P2P kullanıcıdan kullanıcıya, Binance garantörlüğünde kripto yada itibari para alış ve satış uygulamasına denir.

P2P işlemleri için Binance Cüzdan sekmesinden P2P‘ye tıklayarak P2P Alım Satım giriyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir ekran çıkıyor.

Binance P2P Al Sat Ekranı

Binance P2P alım satım

Yukarıdaki resimde 1 rakamı ile gösterilen dairenin içinde Al ve Sat sekmeleri bulunmakta. Al sekmesinden Türk lirası karşılığinda resimde 3 rakamı ile gösterilen Kripto paralardan istediğimizi alabiliriz. Her kripto paranın alt menüsünde o kripto paranın satıcıları bizleri beklemekte. Buradaki satıcılar.piyasa fiyatının biraz üzerinde bir fiyata bizlere kripto para satıyorlar. Fiyatlar piyasaya göre yüksek olsada ödeme imkanlarının geniş olması sebebiyle tercih ediliyorlar. Banka havalesi, Papara yada aranızda anlaşabileceğiniz başka bir yöntem ile satış yapıyorlar. Daha çok ayrıntıyı aşşağıda bulabilirsiniz.

Sat menüsünden ise elimizdei kripto parayı buraki alıcılara satabiliriz. Sattığımız kripto paranın karşılığı olan Türk Lirasını banka havalesi ve Papara gibi uygulamalar aracılığıyla isteyebilir yada ödeyebiliriz.

Binance P2P Al Sat Sistemi tamamen Binance garantörlüğünde şu sekilde calışıyor.

Binance P2P Alım Yapma

Yukarıdaki resimde 3 rakamı ile gösterilen Kripto paraların üzerine tıklayarak o kripto paranın alım ekranını açabilirsiniz. Burada örnek olarak resimdeki ekranda gösterilen Usdt alımı nasıl yapılır adım adım uygulamalı olarak alım işlemini gerçekleştireceğiz.

Yukarıdaki ilk resimde satıcıların listesi görünen ekranda en uygun fiyata Usdt satan satıcılar en üstte listelenir. Bizde eb üstteki satıcının resimde daire içerisinde gösterilen Alım buttonuna tıklayarak satıcının alım ekranına geçiyoruz.

Yukarıda 2. Resimde gösterildiği gibi alım ekranının sol üst köşesinde Limit bilgileri yazıyor. Burada minumum 1.000 TL maksimumda 12.000 TL’ye kadar alım emri verebileceğimiz belirtmiş. Başka hiç bir ayara dokunmadan resimde daire içinde gösterilen Tutarı girin kutucuğuna limitler dahilinde almak istediğimiz Usdt’nin TL karşılığını giriyoruz ve AL USDT buttonuna basıyoruz.

Yukarıdaki ilk resimde daire içinde 1 rakamı ile gösterilen mesaj ikonununa basarak satıcı ile sohbet ekranını açabilir buradan merak ettiğimiz bir şey varsa satıcıya sorabiliriz. Yine ilk resimde 2 rakamı ile gösterilen ziraat bankası işaretli yerden yukarıdaki 2. resimdeki gibi bir ekranı açabilir buradan satıcının İBAN ve Hesap sahibi isimlerini ödeme yapmak için hafızaya kopyalayabiliriz. Burada satıcı sadece ziraat bankası seçeneğini sunmuş. Aynı anda 3 adet banka seçeneği sunulabiliyor. Biz bize hangisi uyuyorsa onu seçebiliyoruz. Bazı durumlarda satıcılar daha fazla banka seçeneği sunabilmek için ek hesap numaralarını açıklama kısmına yazabiliyor. Papara gibi seçeneklerde olabildiği gibi Yeni çıkan Fast transfer sayesinde 7/24 iban adresleri kolay adres olarak gösterilip ödemeyi yapabiliyoruz. Ödemeyi yaptıktan sonra sarı kutu içindeki Transfer edildi, illeri buttonuna basıyoruz. Eğer karşı tarafın hesabına ödemeyi yapmadan bu buttona basarsak ve karşı tarafta itiraz buttonuna basıp bana ödeme gelmedi derse Binance hesabımıza ceza gelme ihtimali çok yüksek. O yüzden burası çok önemli. Lütfen dikkat.

Transfer edildi, illeri buttonuna bastıktan sonra karşımıza yukarıdaki ekran görüntülerindeki gibi ekran çıkıyor. İlk ekran bize kısa bir bilgi ile almak istediğimiz Usdt’nin serbest bırakılacağını söylüyor. Satıcıya ise ödemeyi yaptığımızı ve ödemenin hesabına ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmesini söyleyen bir mesaj gidiyor. Satıcı banka hesaplarını kontrol ediyor ve ödemeyi aldıysa ödemeyi aldım buttonuna basarak almak istediğimiz kripto paranın hesabımıza geçmesini onaylıyor.

Eğer satıcı ödemeyi aldığı halde almak istediğimiz kripto parayı serbest bırakmazsa 2. Resimde sağ alt tarafta gözüken İtiraz buttonuna basabiliriz. Buradan banka dekontunun resmini yükleyebilir ve Binance müşteri desteğinin duruma el atmasını isteyebiliriz. Binance müşteri desteği her iki taraftan ödeme yada ödeme yapılmadığına dair kanıt isteyebilir. Uyuşmazlık devam etmesi halde hakem rolünü üstlenerek en üstün kanıt sunan lehinde karar verebilir.

Satıcılar genelde dürüst çalışırlar. Çünkü karşı taraf ödemeyi yaptım buttonuna bastıktan sonra satıcının parası Binance tarafından blokelenir. Anlaşma sağlanana kadar bu bloke kalkmaz. Ayrıca satıcının yalan beyanda bulunması Binance tarafından cezalandırılır ve yapmış olduğu satış işlemlerinden para kazanma imkanını kaybeder. Genelde anlaşmazlıklar 12 saat içerisinde sonuca bağlanıyor ama bazı durumlarda 2 günü geçtiği oluyor. Endişelenmenize hiç gerek yok haklıysanız mutlaka hak yerini buluyor.

P2P Sat ekranından da Binance borsasında cüzdanınızda bulunan kripto paraları buradaki alıcılara satabiliriz. Karşılığı olan Türk Lirasını banka hesap numaralarımıza transferini isteyebiliriz.

Yazımızda Binance P2P nedir , Binance P2P Alım Satım işlemleri nasıl yapılır resimlerle destekleyerek uygulamalı olarak anlatmaya çalıştık. Bunun dışında Binance P2P kullanıcılar arası para transferi nasıl yapılır merak ediyorsanız burayı tıklayabilirsiniz. Bol kazançlar dilerim. Binance