Haziran 8, 2020

Binance Opsiyonlar ne demek ? Nasıl işlem yapılır ?

ile Herbirşeyden

Binance opsiyonlar ne demek , nasıl kullanılır , Emir tipleri , vade aralıkları , opsiyon sözleşmeleri nelerdir ? hepsini resimlerle destekleyerek yazımızda anlatmaya bulabilirsiniz.

Opsiyon işlemleri son yıllarda popülerliğini artmış ve hemen hemen tüm finans piyasalarında kullanılan bir ensturmana dönmüştür. Avrupa tipi ve Amerikan tipi olarak İki çeşit opsiyon vardır.

Avrupa tipi opsiyonlarda vade bitiminden önce opsiyonu alan yatırımcı pozisyonu kapatamaz. Avrupa tipi opsiyonlarda yatırımcı ancak vade sonunda poziysonu kapatabilir yada kendiliğinden kapanır.

Amerikan tipi opsiyonlarda yatırımcı istediği zaman (vadesinde veya vadesinden önce) opsiyonu kullanabilir yani pozisyonu istediği zaman kapatabir.

Binance opsiyonlar Belirli bir zaman aradığında Long ya da short pozisyonun O anki piyasa şartlarının belirlediği ücret karşılığında satın alınmasıdır. Piyasa sakin iken Bu ücret oldukça makul seviyelere inerken hareketlerinin hızlandığı anlarda artmaktadır. Satın aldığımız zaman aralığında fiyat istediğimiz yönde giderse ilk uğramasını beklediğimiz fiyat başabaş fiyatı olacaktır. Eğer Binance’de kaldıraçsız işlem nasıl yapılır yada Binance nasıl kullanılır merak ediyorsanız tıklayın.

TrBinance borsasında henüz hesap açmadıysak TrBinance borsasından referans kodu ile indirimli hesap nasıl açılır sayfasınada buradan gidebilirsiniz, TrBinance borsasından masrafsız olarak saniyeler içerisinde Binance borsasına kripto para gönderip cekebilir ve buradan TL’ye çevirip banka hesaplarımıza aktarabiliriz. TrBinanceden transfer için burayı , Binance’den Transfer için burayı tıklayabilirsiniz.

.

Binance Opsiyonları alıp satmadan önce bilmeniz gerekenler

Başlamadan önce bilmemiz gerekenler, Binance opsiyon alım satım işlemlerinin Binance Vadeli İşlemler hesabınına bağlı olduğudur. Bu da, opsiyon sözleşmeleriyle yaptıklarımızın açık vadeli işlem pozisyonlarımızı etkileyebileceği anlamına gelir. Vadeli işlem pozisyonlarınızda istenmeyen sonuçlar için opsiyon alıp satarken çok dikkatli olmamız gerekir.

İşlem yapmadan önce bilmemiz gereken terimler:

  • Prim – Binance Opsiyonlar sözleşmesini satın almak için ödeyeceğimiz tutar budur. Binance Vadeli İşlemler Cüzdan Bakiyemizden düşürülür.
  • Vade Tarihi – Opsiyonun vadesinin dolacağı süredir. 10 dakika, 30 dakika, 1 saat, 8 saat ve 1 günlük opsiyonlar arasından seçim yapabiliriz. Yani, 30 dakikalık bir opsiyon satın alırsak, opsiyonu kullanmak için 30 dakikalık bir zaman aralığımız olacaktır. Sözleşmenin vadesi dolarsa yalnızca ödediğimiz Primi kaybederiz.
  • Kullanım Fiyatı – Opsiyonu satın aldığımız fiyattır.
  • Kapanış Fiyatı – Opsiyonu uygulamaya koyduğumuz fiyattır. Bu aynı zamanda Uzlaşma Fiyatı olarak da bilinir.
  • Başabaş fiyatı – Binance Opsiyonlar Başabaş fiyatı zaman aralığını satın alırken harcadığımız maliyetin kurtarılması anlamına gelir. Girmiş olduğumuz pozisyon için harcadığımız maliyet fiyatının telafi edilmesi için istediğimiz yönde ilerleyerek maliyet fiyatına gelmesidir. Başabaş fiyatının Üzerine çıkması ile kazanç elde etmiş oluruz

Binance opsiyonlarda nasıl işlem yapılır ?

Binance Opsiyon işlemleri Binance’de daha yeni sayılır. Sistem tamamen oturana kadar çeşitli Düzeltmeler gelerek devam edecektir. Yazımızı yazdığımız sıralarda binancenin son versiyonu sırasıyla 5 dakika, 10 dakika, 30 dakika, 1 saat, 4 saat, 8 saat, 12 saat ve 1 günlük Binance opsiyon işlemlerini kullanıcılara sunmuştur. Bundan bir önceki versiyonda işlem süreleri biraz daha kısıtlıydı. Belki daha sonraki versiyonlarda Bu işlem süreleri haftalara kadar çıkabilir.

Binance Opsiyon işlemi yapabilmek için Binance vadeli işlemler hesabımızda Usdt bakiyesi olmalıdır. Eğer yoksa transfer buttonuna basarak ‘Spot cüzdanı’ndan Binance ‘Vadeli işlemler cüzdanı’na aktarabiliriz. Binance’ye nasıl para yatırılır öğrenmek için buraya tıklayabiliriz.

Yukarıdaki resimdeki seçenekleri açıklayalım

Çağrı Buttonu

Çağrı butonu alım yapmak yani fiyatın yükleneceğini tahmin ederek yaptığımız işlem türüdür. Burada işlem yaparken önemli olan işlem süresidir. Fiyatın Beş dakika içerisinde mi ya da daha fazla olan seçeneklerden bir süredemi gerçekleşeceğine karar verip Çağrı butonuna basıp işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Emri girdikten sonra başabaş fiyatına gelince işlem için Ödemiş olduğumuz maliyet ücretini çıkarmış oluruz. Başabaş fiyatını geçtikten sonra kâr elde etmeye başlarız ve istediğimiz anda uzlaş butonuna basarak pozisyonunuzu kapatabiliriz. Binance Opsiyon işlemlerinde fiyat ne kadar umduğumuz yönün tersine gitse de hesabımız likitide olmaz. Önemli olan süre bitimine ya da bir uzlaş butonuna basana kadar olan fiyattır.

Satış Opsiyonu Buttonu

Satış Opsiyonu belirlediğimiz zaman aralıği içerisinde fiyatın düşeceğini tahmin ederek kâr elde etme işlemini gerçekleştirebileceğiniz emir türüdür. Opsiyon işlemlerinde önemli olan seçmiş olduğumuz zaman aralığıdır. Opsiyon işlemlerinde maliyet fiyatı piyasa hareketlerinin büyüklüğüne göre artmakta veya düşmektedir. Bazen opsiyon işlemlerinin maliyeti gereğinden fazla yüksek olur. Böyle durumlarda vadeli işlemlerde işlem yapmak daha avantajlı olabilir.

Hacim Buttonu

Hacim butonu ilk başta biraz garip gelebilir acaba çıkışından veya düşüşünden para kazanmanın dışında nasıl bir işlem olabilir diyebiliriz. Burada belirttiğimiz süre içerisinde yüksek fiyat hareketlerinin olabileceğini ama fiyatın ne yöne gideceğini bilmediğimiz zaman kullanabileceğimiz bir emir türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu emir türünde fiyat yukarıya veya aşağıya gittiği zaman para kazanabiliriz. Her iki yönde de para kazanma şansımız var ama piyasa hareketlerinin yüksek olması gerekiyor. Hacim opsiyon emrinin maliyet fiyatı diğer iki işleme göre biraz daha fazladır. Aynı anda hem çağrı ve satış opsiyonu alım fiyatına göre biraz uygun maliyeti vardır. Bu emir türününde haliyle başabaş maliyet fiyatları biraz daha yüksektir.

Binance Opsiyonlar da uzlaş buttonu ne işe yarar ?

Satın almış olduğunuz bu zaman aralığı içerisinde istediğimiz zaman pozisyonumuzu kapatabiliriz bunun için de uzlaş buttonunu kullanabiliriz. Örneğin Yukarıdaki örnekteki gibi 7 Usdt başabaş fiyatı olan bir işlemde kârımız bu 7 usdt nin üzerine çıktı ve bizim için yeterli bir seviyeye geldi Buradan daha fazla çıkacağını düşünmüyorsak Hatta aşağı doğru hareket edip elde ettiğimiz kazançtan daha aşağısına gideceğini düşünüyorsak işte burada uzlaş buttonu ile pozisyonunuzu kapatabliriz.

İşlem yapmak istediğimiz vade aralığına seçtikten sonra long işlem yapacaksak alım opsiyonu al ya da Short işleme yapacaksak satım opsiyonu al buttonuna tıklayarak pozisyonumuzu açabiliriz.

Hedef fiyat nedir ?

Limit ya da kârı al emrine benzeyen hemen hemen aynı işi yapan Emir türüdür. Binance ikili opsiyonlar da girmiş olduğumuz pozisyonu takip edecek zamanımız olmadığında Hedef fiyat belirleyebiliriz. Burada belirlediğimiz fiyata, piyasa ulaştığında pozisyonunuz otomatik olarak kapanıp kârı realize eder.

Binance opsiyonlar nedir , Binance opsiyonlar nasıl kullanılır anlamaya çalıştık. Bunun dışında Binance vadeli işlemlerin nasıl kullanılacağı Binance vadeli işlemler nedir ? Nasıl kullanılır ? Adlı yazımıza bakabilirsiniz.