Mart 18, 2021

Binance Güvenilir mi ? 2018’de Başlayan Deneyimlerimle Binance Borsası

ile Herbirşeyden

Binance güvenilir mi ? Bitcoin fiyatı inanılmaz derecede arttığı bugünlerde Kripto paralara olan ilgi artarak devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada birçok kripto para borsası bulunmakta. Binance borsasının farkı sunmuş olduğu birçok hizmetle diğer tüm kripto para borsalarını geride bırakması. Binance işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası haline geldi. Bugün dünyada bir çok borsa olmasına rağmen kripto paralarının gerçek fiyatının belirlendiği yer Binance borsasıdır.

Binance borsasını birçok farklı özelliği var. Bunları anlatıp hem Binance borsasını övmek yada reklamını yapmak niyetinde değilim. Sadece girişte birkaç bilinmesi gereken temel bilgiyi paylaşarak 2018’de başlayan Binance serüvenimde ne gibi problemler yaşadım ya da yaşamadım bunu anlatmaya çalışacağım.

2018 yılında Bitcoin fiyatı 20 bin dolar seviyelerine gelmişti ve bütün haber kanalları Bitcoin’den bahsediyordu. Borsa ve Forex piyasalarında tecrübem olduğu için Bitcoin piyasasına da merak ediyordum. O zamanlar Binance borsası bu kadar büyük bir borsa değildi. Binance borsasında hesap açıp işlem yapmaya başlamıştım ama Bitfinex borsası hakimiyeti elinde bulunduruyordu ve dünyanın en büyük kripto para borsasıydı. Bitfinex Borsası Bitcoin’e ilgi duyduğum bu sıralarda hacklenmişti ve dışarıdan yeni müşteri kabul etmiyordu. Bitcoin’e ilgi duyan herkes deli gibi Bitfinex’te hesap açmaya çalışıyordu. Bitfinex de sadece referans yolu ile yeni müşteri kabul ediyordu. Herhalde bu Bitfinex’in en büyük hatası oldu.

Kripto para sektöründe liderlik uzak doğuda. Piyasaya çıkan birçok kripto para çeşidi genelde Kore ve Asya kökenlidir. Bu piyasanın en büyük kazananı asyalılar olmuştur. Binance Borsası da Çin menşeilidir.

Binance Hakkında

Changpeng Zhao tarafından Çin’de kurulan Binance. Daha sonrasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kripto paraları yasaklanmasıyla ofisini Malta’ya taşıdı. Kripto para piyasasının büyümesiyle Binance’de işini büyüterek inanılmaz bir yol aldı ve bugünlere geldi.

Binance Türkiye’de BN Teknoloji A.Ş. adında bir sirket kurdu. Ve TrBinance borsasını Türk müşterileri için faliyete geçirdi.

Bu da Binance güvenilir mi sorusuna yeni bir pencere açtı. Binance artık Türkiye’de olduğuna göre olası bir problem yaşamamız durumunda Türk mahkemelerinin adaleti yanımızda.

Binance borsasının Telegram’da çok aktif odaları bulunmakta. İngilizce , Türkçe ve diğer dillerde ayrı ayrı odalarda binlerce kullanıcı sürekli etkileşim halinde iletişim kuruyorlar. Yeni kampanyalar, duyurular ve buluşmalar gibi etkinliklerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz. Odalar Binance Angels olarak adlandırılan moderatörler tarafından yönetiliyor. Bu odalarda AMA ( ask me anything yani bana istediğini sor ) etkinlikleri ile yeni çıkacak kripto paralardan kazanma şansımız da var.

Binance Güvenilir mi ?

Burada güvenilir mi ? olaya nasıl baktığımız çok önemli. Benim için güven demek hesabımdan para çekerken bana problem çıkartıyor mu. İşlerim tıkır tıkır yürüyor mu, bir müşteri temsilcisi beni arayıp hayırdır niye paranı çekiyorsun diyor mu. İşte en önemli konu bu.

Para alırken ya da hesabımıza para yatırırken herkes iyidir. Evimize çağırdığımız bir tamirci de ya da alışveriş yaparken bize hizmet sunan esnafta para alırken son derece iyidir. Sonrasında bir problem çıkıp ürünü iade etmek istediğimiz zaman veya eve çağırmış olduğumuz ustanın parasını aldıktan sonra işini yapmaması gibi birçok kötü örnek verebiliriz.

Binance borsasından para çekme işlemleri sırasında bugüne kadar hiç sorun yaşamadım. Aşağıda Binance borsasına yatırıma ve çekim işlemleri mi gösteren birkaç resim koyacağım. Ilk para yatırma işlemlerimi kripto para olarak yaptım. Çünkü o zamanlar itibari para olarak Türk lirasını yada diğerlerini kabul etmiyordu. Zaman değişti , itibari paralar kripto borsalarına girmeye başladı. Artık yatırma ve çekme işlemlerimi tamamen Papara uygulaması üzerinden Türk Lirası olarak yapıyorum. Kripto para gönderip çekerken ağda paramız yolculuk yaparken bir onay sürecinden geçiyor. Bu onay süreci bazen üç beş dakika bazen de yoğunluğa göre biraz daha uzayabiliyordu. Şimdilerde itibari para olarak yatırım çekim işlemleri Saniyeler içerisinde hesabıma geçiyor. Burada anlatmak istediğim Papara’nın reklamı değil. Para olsun, kripto para olsun yatırma ve çekme işlemlerinin sorunsuz bir şekilde çalıştığı.

Peki kardeşim hiçbir sorun yaşamadın derseniz. Bir keresinde para çekme talebinde bulunduğum zaman bana 0.0000012 Btc hediye geldiğini bunu çekebilmek için şu kadar işlem yapmam gerektiğini gösteren bir uyarı aldım. Defalarca para çekme işlemi gerçekleştirme rağmen ilk defa böyle bir şey başıma geliyordu. Tekrar tekrar denedim her seferinde aynı mesajı alınca müşteri temsilcisi ile canlı sohbet aracılığı ile bağlandım. Durumu anlattığımda bana kaç para çekmek istiyorsunuz diye sordu. Rakamı tam olarak hatırlamıyorum ama küsüratlı bir rakamdı. 562 TL dediğimi varsayıyorum. Müşteri temsilcisi de 562 lira yerine 560 lira çekmeyi denememi söyledi. Müşteri temsilcisinin aynen dediğini yaparak tekrar denedim ve işlem başarıyla gerçekleşti.

Herbirşeyden.com yazarı olarak kripto paralara güvenmiyorum , onlar benim için sadece bir araç, alırım ve satarım. Binance’ye gelince işini güzel yapan , Müsterilerine sürekli yeni seçenekler sunan ve İnovasyonun ne olduğrunu iyi bilen bir şirket. Kendi tecrübelerime dayanarak Binance’yi güvenilir buluyorum.

Peki Hiç Risk Yok Mu ?

Risk her zaman vardır. Mesela binance borsası hacklenebilir. Ya da sahibi bir anda ortadan kaybolabilir. İlk ihtimal biraz olasıda ikinci ihtimal biraz daha zor gözüküyor. Kimse altın yumurtlayan tavuğu kesmek istemez.

Binance Borsası hacklenmeye durumuna yatırımcıların parasını geri verebilmek için SAFU adı altında güvenlik risk fonu kurmuş durumda. Şirketin kendi açıklamasına göre Bu fondaki paralar soğuk cüzdanlarda güvenli bir şekilde tutuluyor.

Ayrıca şirket borsada işlem gören paraların çok az bir kısmının sıcak cüzdanlarda tutulduğunu söylüyor. Binance borsası 2019 yılı mayıs ayında büyük bir hacklenme yaşadı. Bilgisayar korsanları o zamanlar değeri 6.000 dolar olan yaklaşık 7.000 Bitcoin’i Binance borsasından çaldı. O zamanlar toplam piyasa değeri 40 milyon doları bulan bu hırsızlık karşısında Binance müşterilerine herhangi bir sıkıntı yaşatmadı.

Bilgisayar korsanları şimdiye kadar yakalanmadı. Buradan çıkarılan ders ile sistemdeki açıklarını kapattıklarını söyleyen Binance patronu Zhao güvenliğe daha çok yatırım yapacaklarını söyledi. Her ne kadar güvenli olursa olsun daha büyük bir hırsızlık karşısında kimse ayakta kalamaz. Daha önceden hırsızlık sebebiyle iflas eden borsalar olduğu biliniyor.

Binance borsasında henüz hesap açmadıysak yaşam boyu geçerli referans kodu ile %20 ve + %25 kalıcı komisyon indirimli hesap nasıl açılır sayfamıza bakabilirsiniz. Ayrıca TrBinance borsasından referans kodu ile indirimli hesap nasıl açılır sayfasınada buradan gidebilirsiniz, TrBinance borsasından masrafsız olarak saniyeler içerisinde Binance borsasına kripto para gönderip cekebilir ve buradan TL’ye çevirip banka hesaplarımıza aktarabiliriz. TrBinanceden transfer için burayı , Binance’den Transfer için burayı tıklayabilirsiniz.