Aralık 29, 2020

Binance Fonlama Masrafı Nedir ? Vadeli işlemler Fonlama Masrafı Ne Demek ?

ile Herbirşeyden

Binance fonlama masrafı ne demek dersek kaldıraçlı kripto para borsalarına bu işin öncülerinden sayılan BtMEX borsası ile piyasaya girmiş forexteki gibi gecelik taşıma maliyetine benzeyen bir sistemdir. Binance de bu uygulamayı aynen devam ettiriyor. Fonlama masrafı ismindeki masraf kelimesi bize gider gibi gözüksede bazen getiri de yapabiliyor. Fonlama masrafının nasıl hesaplandığını bu işten para kazanmanın mümkün olup olmadığını yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Binance borsasında henüz hesap açmadıysak yaşam boyu geçerli referans kodu ile %20 ve + %25 kalıcı komisyon indirimli hesap nasıl açılır sayfamıza bakabilirsiniz. Ayrıca TrBinance borsasından referans kodu ile indirimli hesap nasıl açılır sayfasınada buradan gidebilirsiniz, TrBinance borsasından masrafsız olarak saniyeler içerisinde Binance borsasına kripto para gönderip cekebilir ve buradan TL’ye çevirip banka hesaplarımıza aktarabiliriz. TrBinanceden transfer için burayı , Binance’den Transfer için burayı tıklayabilirsiniz.

Binance Fonlama Geri Sayını Nedir ?

Binance’de vadeli işlem yapılabilen her Kripto paranın bir günde 3 defa olmak üzere Yani her 8 saatte bir fonlama masrafı adı altında bir taşıma maliyeti oluşur. Fonlama geri sayımı her 8 saate bir yeniden başlar. Dilimizde masraf kelimesi Sadece gider anlamına gelsede burada durum biraz farklı. Binance fonlama masrafından duruma göre parada kazanabiliriz. Bu masraf alıcı satıcı arasındaki dengeye göre hesaplanır. Işlem gören Kripto para aşağıdaki Resimde Daire içindeki alana göre alıcılar fazla ise alıcılar satıcılara fonlama masrafı öder aynı şekilde tam tersi durumda satıcılar fazla ise satıcılar alıcıları fonlama masrafı ödemesi yapar. İşin özü Üstün olan taraf Üstün olmayan tarafa ödeme yapar.

Yukarıdaki örnek resimli daire içine almış olduğumuz alanda fonlama oranı gözüküyor. Daire içindeki yazının sol tarafındaki kısmı fonlama oranını gösterir burada alıcıların fazla olduğunu görüyoruz. Eğer yanında eksi yazmıyorsa artı anlamına geliyor Ve bu da alıcıların piyasadaki oranını gösteriyor. Bu oranın büyüklüğüne göre fonlama masrafı artıyor ya da azalıyor. Örnekte 0.0100 yazan alan bize alıcıların satıcılara göre % 1 oranında fazla olduğunu gösteriyor. Buna göre alıcılar satıcılara bu oran baz alınarak ödeme yapar. Günde 3 defa her 8 saatte bir alıcı satıcı dengesinde hangi taraf ağır basıyorsa diğer tarafa fonlama oranı kadar ödeme yapmasına Binance fonlama masrafı denir. Binance Fonlama masrafı geri sayımı günde 3 defa geriye doğru saymaya başlar. Bu süre dolduğu an pozisyonumuz açıksa Fonlama oranının dengesine göre ödeme alır yada veririz. Fonlama geri sayımı arasında yapmış olduğumuz işlemler için herhangi bir fonlama masrafı oluşmaz. Önemli olan geri sayım bittiği anda pozisyonumuzun açık olup olmadığıdır. Aşağıdaki resimde de daire içerisinde gösterilen örnekte negatif fonlama oranı gözüküyor. Bu örnekte satıcılar alıcılara fonlama ödemesi yapar. Aşağıdaki örnekteki fonlama oranının %13 olduğu için ödeme oranı da yüksek olur.

Binance fonlama geri sayım çoğu zaman bizim aleyhimize çalışabiliyor özellikle uzun süreli Long ya da Short pozisyonda bekliyorsak oldukça sinir bozucu olabiliyor. Genelde girmiş olduğunuz pozisyon karşı tarafa her 8 saatte bir ödeme yapıyor, ödeme oranı da yüksek ise ve pozisyonumuz terse kalmışsa can sıkıcı olabiliyor. Vadeli işlemlerde kurt gibi avını bekleyen Avcı olmalıyız sabırla doğru zamanda pozisyona girip hedefimizi ve Stop fiyatımızı belirlemeliyiz. Uzun süreli pozisyonlar için vadeli işlemleri değil spot piyasaya kullanmalıyız. Fonlama oranı bize piyasanın ne yönde gideceği hakkında fikir verebilir. Alıcı satıcı dengesi % 20’lerin üzerine çıktığı zaman genelde ters yöne bir hareket bekleniyor. Bunu göze alarak işlemlerimizi dikkatle yapmalıyız.

Binance Fonlama Masrafı Sayesinde Para Kazanma

Binance Fonlama masrafından para kazanmanın yolu nasıl dersek aslında bu biraz karışık ve kafa isteyen bir şey ama mümkün. Binance vadeli işlemlerde aşağıdaki resimli daire içinde 1 ile gösterilen bölümlerden quarterly sözleşmesi alarak ve aynı zamanda bir üstündeki 2 ile gösterilen uzun vadeli sözleşmeden de satarak fonlama masrafından para kazanabiliriz bu sistem çalışıyor bazen eksiler artılar olsa da Sonuçta piyasa birbirini dengeliyor.

A

Bu işlem nasıl oluyor dersek quarterly işlemlerde fonlama masrafı bulunmamakta. Vadeli işlemlerde ise her 8 saatte bir fonlama masrafı bulunmakta. Genelde alıcılar satıcılara ödeme yaptığı için vadeli işlemlerde Satış yapıyoruz ve quarterly işlemlerde alım yapıyoruz. Burada bilmemiz gereken şey eğer piyasada ani yükselişler de ve düşüşlerde quarterly sözleşmeleri vadeli işlemlere göre daha çok tepki vermekte. Örneğin piyasa 500 dolar yükselmiş ise quarterly 600 dolar yükselebilir bu durum alım pozisyonunda olduğumuz için bize daha çok kazanç anlamına geliyor. Ama satıcı durumda olursak burada biraz sabırla piyasa düzelmesini ve dengesini bulmasını bekliyoruz. Biz de bu arada her 8 saatte bir fonlama masrafından kazanç sağlamaya devam ediyoruz.. Hem alış yönünde hemde satış yönünde pozisyon açtığımız için piyasanı hareketleri bizi fazla etkilemeden devam ediyoruz.

Burada yatırım yapmış olduğumuz kripto paranın fiyatı arttığı zaman hem fonlama masrafından hemde kriptonun değerlenmesinden çifte kazanç sağlarız. Kripto paranın aşırı değer kaybetmesi durumunda, toparlayana kadar zarar yazarız. Bu durumunda çaresi quarterly den alım yapıp , Usdt vadeli işlemlerden alım yaptığımız değerin usdt olan karşılığının %20 civarı kadar fazla değeri ile satış yapmak. Oranı kendiniz hesaplayıp bulabilirsiniz. Bu durumde Kripto para değer kazanınca hem çoğalacak hemde degerlenecek. Buda Usdt vadeli işlemlerdeki zararı dengeleyecek. Her 8 saatte 1 fonlama masrafından kazanç sağlamaya devam edecek. Fiyat düştüğü zamanda %35 oranda fazla sattığımız için buda zararı dengeleyecek. Fonlama oranı ne kadar yüksekse kazanç oranıda o kadar yükselir. Bu sistemi bir nevi pasif gelir olarak görebiliriz. Kuracağız ve arkamıza yaslanacağız. Bol kazançlar dilerim.

Sitemizde Binance borsası ve kripto paralar hakkında merak ettiğiniz diğer şeyleride bulabilirsiniz. Binance nasıl kullanılır yada diğer merak ettikleriniz için Anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.