Mayıs 31, 2020

Bankalar açık icra dosyalarını görür mü?

ile Herbirşeyden

Bankalar icra dosyalarını görür mü , icra dairelerinde açık olan icra dosyalarımıza bankaları erişebilir mi , bankalar e-devlet şifremizi bizden isteyebilirler mi ? Sorularının Cevabını vermeye çalıştık.

Bankalar kredi başvurusunda olanların açık icra dosyalarını görür mü ? Bankalar kişinin ödeme geçmişini öğrenmek için risk raporunu bakar ve Geçmiş dönemde yapmış olduğu ödemeleri inceler. Bankaların kuruluş amaçlarından birisi de kredi vermek. Bankacılık işlemlerinden para kazanmak için kredi verebilecek müşteri onlar için iyi bir müşteridir. Banka verdiği kredinin kendisine geri dönüp dönmeyeceğini öğrenmek ve kredi isteyen hakkında bilgi sahibi olmak için KKB Findeks kredi notuna bakar, geçmiş dönem düzenli ödemelerini ve kredi notunu kontrol eder. Şimdi burada bizim merak ettiğimiz bankalar dışında olan herhangi bir sebepten dolayı açık icra dosyası açılmış bilgileri görür mü?

Eger KKB Findeks notumuz yoksa buradan nasıl oluşturabilecegimize bakabilirsiniz.

Dünyanın binbir türlü hali var hepimizin zaman zaman işlerimizin ters gittiği olmuştur. Bazen kendi hatalarımızdan dolayı istemediğimiz durumlarla karşı karşıya gelmişizdir. Hatalar insanlar için bir son değil sadece bir tecrübedir. Finansal hayatımız sıkıntıya düştüğü zaman ister istemez bankalara Yolumuz düşüyor. Bu yazımızda açık icra dosyası olup da bankadan kredi başvurusu yaparsam banka dışı kurumlara olan icra dosyalarımı bankalar görür mü Buna cevap veriyoruz.

Açık icra dosyası bizim e-devlet üzerinden icra davalarını sorguladığımız zaman karşımıza çıkan listede görünen dosyalardır. Kapalı olan icra dosyaları ise bu listede görünmez. Kapalı olan icra davalarını görmek için yine e-devlet üzerinden UYAP vatandaş portalına girip kapalı icra davalarını sorgulayabiliriz. Bazı kapalı icra dosyaları takipsizlikten düşmüş olabilir ve davacı kurum zaman aşımına uğramamış ve bazı şartları taşıyan dosyaları yenileyerek yeniden açık hale getirebilir.

Banka dışı kurumlara olan borçlarımız örneğin Elektrik , su, cep telefonu ya da başka firmalardan senet karşılığı yapmış olduğumuz alışverişlerden dolayı icralık olduysak ve bu kurumlara olan borçlarınızı ödeyip icra dosyamızı kapatmamışsak yada bir icra dosyası yüzünden çalıştığımız is yerine maaş haczi geldiyse ve hala e-devlet üzerinden açık icra dosyası olarak gözüküyorsa bu dosyalar bankalar tarafından görülemez ve bu da yeni Kredi başvurusunda bulunurken onay sürecini etkilemez.

Bankalar ve diğer kurumlar bizim e-devlet üzerinde görmüş olduğunuz Dava dosyalarına erişimi olmadığından göremezler. Bankalar kişiler ve kurumlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için her türlü finansal işlemi kayıt altına alırlar. İmkanları olsaydı emin olun bizim icra dosyalarımızı Hatta icra dışı varsa mahkeme kayıtlarını da görmek isterlerdi. Bu bilgiler kişiye özel olduğu için erişimi sadece kişinin kendi rızası veya mahkeme kararıyla olabilir.

Bankalar hangi icra dosyalarını görür ?

Peki bankalar bizlerin açık icra dosyalarını göremedikleri halde başka bankaya olan borçlarınızı Nasıl biliyorlar ? Merkez Bankası’nın ve bankalar Birliği’nin ayrı ayrı Kredi sicil uygulamaları vardır. Son 10 yılda yapmış olduğumuz tüm Kredi kayıtları burada tutulmaktadır. Bazı kayıtlar ödenmediği halde 10 yılı da geçse sürekli devamlılığı olduğu için yine listede görülebilir. Findeks raporunda gözükmeyen olumsuz ödeme geçmişi Bankaları Birliği raporunda görülebilir.

İcra dosyamızın açık olduğu bir davadan dolayı icra daireleri bankara yazı yazarak borçlunun varsa banka hesapları bloke konulmasını isteyebilir. Maaş hesabı haricindeki tüm banka hesaplarına bloke konulabilir. Bankalar müşteri hesaplarına bloke koyarken bazen maaş hesaplarına da bloke koyabiliyor. Yasal olmayan bu işlem başınıza geldiyse maas hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır yazımıza bakabilirsiniz.

Eğer harhangi bir banka hesabımıza icra müdürlükleri tarafından konulmuş bir bloke varsa bunu görebilirler. Banka hesaplarına konulabilen blokenin en tehlikelisi e haciz yoluyla konulan blokelerdir. Böyle bir durumda bankalar genellikle varsa aktif kredi yada kredi kartını iptal edip, geri ödemesinin bir an önce yapılmasını isterler.

Varlık yönetim şirketine devredilen bir borcumuz varsa artık muhatabımız banka degil varlık yönetim şirketidir. Haliyle artık bankaya harhangi bir borcumuz yok çünkü ilgili banka bizden olan alacak haklarını başka bir kuruma temlik etmis. Banka alacağını satmış olduğu halde hala bizim açık icra dosyamız olduğunu bilir. Varlık yönetim şirketleri BBDK izniyle açılmış kurumlardır ve çok sıkı denetlenirler. Bu kurumlar her ay sonu bankalar birliğinin kurmuş olduğu Risk merkezine düzenli olarak borçlu hakkında bildirdim yaparlar. Bu bildirimler Kredi kayıt bürosu tarafından kredi sicilimize işlenir ve bu bilgiler tüm finans kurumları tarafından görülür. Varlık yönetim şirketine devredilmiş bir borcunuz varsa burayı tıklayarak yada borcunuzu ödediyseniz sonraki süreç hakkında bilgi almak icin burayı tıklayabilirsiniz.

E devlet şifresini isteyebilirler mi ?

Bazı durumlarda bankalar sizden e-devlet şifresi isteyebilirler bunun yasal olmadığını söyleyerek Red etmenizi tavsiye ederiz. Sigorta dökümü için e-devlet şifresi istediklerini söyleyebilirler böyle durumda kendinizin onlara döküman olarak getirebileceğinizi söylemenizi tavsiye ederiz. Edevlet şifresi kişiye özeldir, kimse ile paylaşılamaz. Hiç bir banka veya kurum sizden bunu isteyemez, isterlerse yetkili yerlere şikayet etme hakkınızı kullanabilirsiniz.