Şubat 15, 2021

Açığa Satış Nedir ? Borsada Açığa Satmak Ne Demek ?

ile Herbirşeyden

Açığa satış nedir ? Borsada işlem yapmaya başlayan yeni yatırımcıla işin içine girdikçe farklı yöntemleri keşfetmeye başlıyor. Internet sayesinde artık Dünya çok değişti. Herhangi bir bankanın internet şubesi aracılığı ile borsadan hisse senedi alınabiliyor. Eskiden bu işlemler için bankaların seans salonları olurdu. Şimdi internet üzerinden birçok firma sayesinde dünyanın herhangi bir ülkesindeki borsadan hisse senedi alınıp satılabiliyor. Gelişen bu teknolojiler sayesinde yatırımcılar yolda yürürken bile işlem yapabiliyor. Asıl konumuza gelelim. Açığa satış işlemi nedir. Bu işte yeni olan bizlere ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Açığa satış borsalarda bir yatırım aracını alıp fiyatının yükselmesinden kâr yapmanın tersidir. Yatırım aracının fiyatının düşüşünden kâr yapabilme işlemidir. Finans piyasalarında işlem yapanlar için Eskiden Tek seçenek yatırım aracını alıp beklemekti. Yatırım aracı fiyat kaybederse önünde birkaç seçenek bulunuyordu. Bunlardan birisi pozisyonu kapatmak. Diğeri biraz daha alım yapıp maliyeti düşürmek ya da son olarak beklemek. Işe sonradan dahil olan borsada açığa satış işlemi ile bu seçenekler arttı. Mesela Hedge diye adlandırılan koruma moduna alma seçeneği eklendi. Bu seçenek yatırım aracına aynı anda hem alış satış pozisyonu açmamıza izin verdi. Almış olduğunuz yatırım aracı fiyatını kaybederken. Aynı zamanda satış pozisyonu açarak fiyat düşüşünden kendimizi korumaya almamızı sağladı. Tabii bir de asıl görevi var. O da yatırım aracının fiyatını düşeceğini tahmin ettiğimiz zaman elimizde olmayan yatırım aracını satma imkanı. Düşüşten para kazanma olanağını sağlamasıdır. Burada bize satış yapabilmemiz için borç verenler karşılığında cüzi bir miktar faiz alırlar.

⚡Borsada Açığa Satış Nedir ? Sistemi Nasıl işliyor ?

Türkçemizde Açığa Satış olarak adlandırılan işlemin bir başka ismide kısa pozisyondur. Ama daha çok ingilizce ismi olan Short pozisyon terimi kullanılır. Bir de bu işlemin tersi olan uzun pozisyon var. Buna da İngilizce olarak Long pozisyon denir. Daha ayrıntılı bilgi almak için Long Short pozisyon nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Açığa Satış nedir , bu işte yeni olanlar için biraz karışık gelebilir. Bir yatırım aracını satmak ve düşüşünden kâr elde etmek için açılan pozisyona denir. Burada kafa karıştırıcı olan elimizde olmayan bir şeyi nasıl satarak düşüşünden para kazanabiliriz diye düşünebiliriz. Burada bu sistemin yürümesi için borç verenler vardır. Elindeki yatırım aracını bize kiraya verir. Bu yatırım aracının değerinin düşeceğini tahmin edip satış yaparak değerinin düşmesinden kâr elde etmeye çalışırız. Işler umduğumuz gibi giderse. Satmış olduğumuz yatırım aracını daha düşük fiyat seviyelerinden alarak aradaki farkı kâr hanemize yazarız. Işler umduğumuz gibi gitmez satmış olduğumuz yatırım aracının fiyatı güçlenirse bu işten zarar edebiliriz. Kârda etsek zararda etsek. Girmiş olduğumuz şort pozisyonda borç almış olduğumuz yatırım aracına her saat için kira bedeli öderiz. Pozisyonunuzu kapattığımız zaman almış olduğumuz borç emaneti geri vererek işlemi sonlandırırız. Bu işleme Türkçe adı ile Açığa satış denir.

Durumu biraz daha detaylı anlatmak gerekirse. Yatırımcının sahip olmadığı hisse senedinin satışı ve ödünç alınan hissenin teslimi ile gerçekleştirilen satıştır. Açığa satışlar normalde yatırımcı tarafından ödünç alınan bir menkul kıymetin teslim edilmesiyle kapatılır. Yatırımcı daha sonra açık piyasada menkul kıymetler satın alır. Ödünç alınan menkul kıymeti hisse senedi ödünç verenine iade ederek pozisyonu kapatır.

✔️Sonuç

Uzun vadeli yatırımcıların tercih etmediği açığa satış işlemini kısa vadeli işlemler yapan yatırımcılar kullanıyor. Piyasa oyuncuları için çok etkili bir silah olan açığa satış işlemi. Bir o kadar da tehlikeli olabilir. Piyasanın silkeleme diye tabir edilen hareketlerinde terste kalma ihtimali de var. Eğer uzun vadeli bir yatırımcıysanız fiyat düştükçe Yeni alımlar yaparak maliyeti düşürmek daha mantıklı. Sonuçta yatırım aracının kaçacak bir yeri yok. Eninde sonunda yükselecek. Bunun için de biraz sabır ve sağlam bir yatırım aracına yatırım yapmalı. Borsada Açığa Satmak Ne Demek anlatmaya çalıştık. Bunun gibi Diğer bilgiler için sitemizi gezebilirsiniz.